Αν και είδε τη Ρόσα Ράντομ να «ροκανίζει» το προβάδισμα των 15 πόντων και να πλησιάζει στους δύο, τρία λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ έφτασε στην πολύτιμη νίκη μέσα στην Πολωνία με 68-63. Η «Ένωση» άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων με άστοχο σήμερα Ντούσαν Σάκοτα να σημειώνει δύο συνεχόμενα «μεγάλα» καλάθια κι έτσι έφτασε στο 6-5 στο BCL. Ο Χάρις με 22 πόντους, ο Σάκοτα με 14 πόντους και οχτώ ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους και ο Ελονού με εννιά πόντους, οχτώ ριμπάουντ και δύο τάπες ξεχώρισαν για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, επιτρέποντας στους Πολωνούς να προηγηθούν πριν το πεντάλεπτο με 11-4. Βρίσκοντας με δυσκολία σκορ αφού είχε χαμηλά ποσοστά (4/11 σουτ στο 7λεπτο) η «Ένωση» συνέχισε να ακολουθεί στο σκορ (15-9) όμως λίγο μετά πλησίασε στον πόντο (15-14). Στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με 17-14.

Η Ρόσα Ράντομ προηγήθηκε με το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου με 19-14 όμως η ΑΕΚ στο τρίλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει στους 24 πόντους. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με πέντε (32-27) όμως η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτά επέστρεψε γρήγορα (32-32 στο 17΄) με καλάθια των Λαρεντζάκη και Σάκοτα για να προσπεράσει για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 με καλάθι του Ελονού, 1:44 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στα μισά του δρόμου η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά με 36-33 παίρνοντας εννιά πόντους από τον Χάρις και τον Ελονού ενώ επτά είχε ο Λαρεντζάκη.

Η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και «τρέχοντας» σερί 15-3 στο πρώτο πεντάλεπτο, ξέφυγε με 15 πόντους (36-51). Η άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά και κρατώντας τη Ρόσα Ράντομ στους 10 πόντους στη διάρκεια της περιόδου, η «Ένωση» είχε στο τέλος της ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου (43-53).

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σκληρό στην 4η περίοδο με τις άμυνες να διαδραματίζουν πρωτεύοντα ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε πέντε λεπτά παιχνιδιού το επιμέρους σκορ ήταν 9-6 για τους Πολωνούς (52-59). Όταν η Ρόσα Ράντομ έγινε περισσότερο απειλητική (56-59), η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με ένα δίποντο του Σάκοτα και ένα τρίποντο του Χάρις (58-64 στο 36΄).

Ο σχεδόν «αόρατος» για τρία δεκάλεπτα Πάντερ είχε πια «ζεσταθεί» όμως για τη Ρόσα Ράντομ και μ δικό του τρίποντο, η κατάσταση έγινε ξανά οριακή (62-64 στο 37΄). Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» το «κρύο αίμα» του Σάκοτα που με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έδωσε «ανάσα» στην ΑΕΚ (62-68 στο 39΄) που διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-68

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 16 (2), Αουντα 8, Πιέσκοβιτς 3 (1), Μπογιανόφσκι, Ζέγκζουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7 (1), Ζάιτσεβ 11 (1), Σιμκίεβιτς 10, Σοκολόφσκι 6 (1), Χάροου 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελονού 9, Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (4), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 14 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.