Με ήττα, την μόλις δεύτερη στον Β’ Όμιλο, από την Αναντολού Έφες στο ΣΕΦ με 81-68, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι, σωματικά, πνευματικά και ψυχικά κουρασμένοι από το δεδομένο ότι εδώ και καιρό αγωνίζονται με απουσίες και χωρίς κίνητρο, καθώς είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση του γκρουπ από την προηγούμενη αγωνιστική.

Απόψε έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι και Δημήτρη Αγραβάνη απέναντι στην Αναντολού Έφες που έδειξε ότι ήθελε περισσότερο την νίκη για να τερματίσει στην δεύτερη θέση του Ομίλου και την πήρε χάρις στα επτά παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ, που πήρε (14-7), την πολύ καλή και «διαβασμένη» άμυνα της, την σωστή αντιμετώπιση στην επίθεση των δυναμικών εξόδων των «ερυθρόλευκων» στο πικ εν ρολ και των αυτοματισμών της στην επίθεση. Από την ομάδα του Πειραιά μόνο ο Ντάνιελ Χάκετ έδειξε ότι ήταν έτοιμος για να αγωνιστεί απόψε.

Ο Ολυμπιακός ήταν νωχελικός στην άμυνα σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου με συνέπεια να χάνει τα ριμπάουντ και να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση. Η Αναντολού Έφες προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του ματς με 5 πόντους του Ντάριο Σάριτς και με 16-8 με δύο σερί καλάθια του Μπράιαντ Ντάντσον 2’ και 45’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με σερί 5-0 στα τελευταία 1’ και 11’’ του πρώτου δεκάλεπτου η τουρκική ομάδα τελείωσε την περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (21-10).

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου η Έφες με τρίποντο του Μπιρκάν Μπατούκ αύξησε την διαφορά στους 14 (24-10). Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης και με δύο τρίποντα των Ντάνιελ Χάκετ, Βαγγέλη Μάντζαρη μείωσε στους 7 (28-21) με 5’ και 42’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, πλήρωσαν τις κακές επιστροφές τους στην άμυνα και την αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ και οι φιλοξενούμενοι με εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Άλεξ Τάιους ξέφυγαν με 14 πόντους (39-25) δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με την Έφες στο +11 (40-29).

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντα των Μπατούκ, Τσεντί Οσμάν η τουρκική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 15 πόντων (53-38) με 4' και 8'' να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Αθηναίου, που νωρίτερα έπιασε την μπάλα στο αέρα και σούταρε, στην εκπνοή του δεκάλεπτου, η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Αναντολού Έφες στο +10 (64-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και χαμηλά σχήμα με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στην θέση «τέσσερα». Με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός κατέβασε την διαφορά στους 8 (73-65) 4' και 10'' πριν την λήξη του ματς. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, απάντησαν με τέσσερις πόντους του Σάριτς η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο επίπεδο (77-65) στο 37'. Ο Ολυμπιακός χωρίς δυνάμεις ψυχικές και σωματικές δεν απείλησε στην συνέχεια την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-40, 54-64, 68-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 6 (1), Στρόμπερι 10, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 7 (2), Χάκετ 19 (1), Αθηναίου 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 9 (2), Μπατούκ 6, Σάριτς 13 (2), Κορμκάζ 6, Γκρέιντζερ 5, Ερτέλ 13 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 5.