Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Εθνική ομάδα των ανδρών για να κάνει το 3/3 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Επιβλήθηκε της Εσθονίας στο Ηράκλειο με 87-75 αφού προηγήθηκε ακόμη και με 22 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και παρότι η διαφορά μειώθηκε ακόμη και στους έξι, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Έτσι εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στην επόμενη φάση των προκριματικών.

Κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τον δεύτερο να φτάνει σε ρεκόρ καριέρας με την Εθνική. Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο που έκαναν με την «επίσημη αγαπημένη» οι Μποχωρίδης, Κασελάκης και Λούντζης.

Παίζοντας σχεδόν σε μονότονο βαθμό το παιχνίδι των τριπόντων (είχε 4/9 και μόνο 1/1 δίποντο τα πρώτα επτά λεπτά), η Εσθονία κατάφερε να βάλει δύσκολα στην Εθνική μας στην πρώτη περίοδο η οποία ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα προηγούμενη με 20-18.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξέφυγε με πέντε στα μισά της δεύτερης περιόδου (28-23) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με οχτώ (35-27) παίρνοντας πολύτιμη βοήθεια από τους Μποχωρίδη και Κασελάκη που ήρθαν από τον πάγκο. Στο φινάλε του πρώτου μέρους η ελληνική ομάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα με 35-29 έχοντας οχτώ πόντους από τον Μπουρούση.

Έπειτα από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα βρέθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα στα χέρια της (44-34) και με δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς βρέθηκε στο +15 (50-35 στο 26΄). Κάνοντας πιο εύκολη τη δουλειά της με την άμυνα, η Εθνική μας ξέφυγε ακόμη περισσότερο από τους Εσθονούς, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στους 22 (61-39).

Οι φιλοξενούμενοι όμως εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των Ελλήνων παικτών, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια, μείωσαν αρχικά στους 11 (63-52) και δύο λεπτά πριν το τέλος στους έξι (78-72). Η Εθνική μας όμως κράτησε τη νίκη και την Κυριακή περιμένει και πάλι στα «Δύο Αοράκια» τη Μεγάλη Βρετανία.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-29, 61-42, 87-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 1, Μποχωρίδης 7 (3ρ, 6ασ, 2κλ.), Μπουρούσης 21 (10/12β, 4/6δ, 1/1τρ, 8ρ, 6ασ., 4κλ, 1κοψ.), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 3 (1), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 6, Λούντζης 3 (1), Μαργαρίτης 11 (5/5δ.), Μαυροειδής 11 (6ρ.), Σάκοτα, Βασιλόπουλος 17 (2/2β, 3/5δ, 3/3τρ, 3ρ, 2ασ, 3κλ.).

ΕΣΘΟΝΙΑ (Σοκ): Ντόρντμπεκ 4, Κάτζουπανκ, Κανγκούρ 3, Κίντους 9 (2), Κίτσινγκ 14 (4), Κούρμπας, Όλμρε 3, Παασόγια 15 (3), Σοκ 16 (4), Ταλτς 12 (1).

*Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής, το Ισραήλ νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία με 82-75.

Η βαθμολογία του ομίλου: Ελλάδα 6, Ισραήλ 5, Εσθονία 4, Μεγάλη Βρετανία 3.