Ο ΠΑΟΚ έκανε το «δύο στα δύο» στο Roayl Cup 2015 της Μπρατισλάβα με την νίκη του επί της Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ με 86-78.

Η κροατική ομάδα παρουσιάστηκε ενισχυμένη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα του τουρνουά με τους νεαρούς διεθνείς Σλάβιτσα, Ζούμπατς, που συμμετείχαν στο All Star Game U19 που έγινε στο περιθώριο του Ευρωμπάσκετ. Ο «Δικέφαλος» είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε το προβάδισμα για μια και μοναδική φορά.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό του, με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και να τον ακολουθεί ο Ντούβνιακ. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 11-2 και 13-4, η Τσιμπόνα μείωσε αρχικά 13-8, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις και πήγε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (23-12 με τρίποντο του Τέπιτς), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 26-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ διατήρησε την διψήφια διαφορά (30-20), αλλά η κροατική ομάδα πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει (37-37 στο 18΄). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και με καλάθι του Λιάπη έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 3 πόντων (42-39).

Η Τσιμπόνα προηγήθηκε για πρώτη φορά (42-43), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με σερί 6-0 και πέρασε μπροστά (48-43), ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη ξέφυγε 59-51 και διατήρησε ένα προβάδισμα 7 πόντων (63-56) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Πολύ γρήγορα ο «Δικέφαλος» άνοιξε την διαφορά (69-53) και προηγήθηκε με 15 (78-63) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα, παρά την προσπάθεια της κροατικής ομάδας να μειώσει την διαφορά (83-74 ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της συνάντησης).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 63-56, 86-78.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 12 (1), Τέπιτς 11 (1), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 4, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Μάρκοβιτς 20, Καμάρας, Σαλούστρος 8 (1).

ΤΣΙΜΠΟΝΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ρίματς: Σάντλερ 3 (1), Κρούσιν 9 (2), Χούκιτς 9 (2), Σίσκο 4, Ρόζιτς 11 (1), Κουρίτζα 16, Σλάβιτσα 11 (1), Μάβρα 8, Ζίζιτς, Ζούμπατς 7.