Ο Ολυμπιακός με καλύτερες συνεργασίες και υπεροχή κοντά στο καλάθι (24/38 δίποντα) επικράτησε στο ΟΑΚΑ («κεκλεισμένων των θυρών») του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (78-71) στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων αντιπάλων» της φετινής σεζόν, για την 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους με 6/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρόλευκων». Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 10 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Οκτάβιους Έλις πήρε 13 ριμπάουντ και σκόραρε 5 πόντους.

Ο Μάρκους Φόστερ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους και 4 ασίστ προσπάθησαν περισσότερο από τους «πράσινους».

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του ρέφαρε την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Ζαλγκίρις, ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε την πρώτη ήττα του στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν ύστερα από τη νίκη της πρώτης αγωνιστικής στα περίχωρα της Μόσχας επί της Χίμκι.

Με κύριο δημιουργό τον Σακίλ ΜακΚίσικ και τρίποντο του Σπανούλη σχεδόν με την εκπνοή ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (22-12).

Η διαφορά υπέρ της ομάδας του Πειραιά έφτασε και τους 15 (35-20 στο 15’) με τον Γιώργο Πρίντεζη να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι, όμως, οι «πράσινοι» με καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσουν στους πέντε (62-57).

Η «ομάδα του τριφυλλιού» μείωσε μέχρι και τους 4 (64-60 στο 33’), αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή λόγω των οργανωτικών προβλημάτων της στην επίθεση και της αστοχίας της από μακριά (6/25 τρίποντα).

Με τέσσερις πόντους του ΜακΚίσικ και καλάθι του Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 10 (70-60 στο 34’). Με τρίποντο και καλάθι του Νεμάνια Νέντοβιτς, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στους 4 (73-69 με 1’ και 40’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα).

Ο Άαρον Χάρισον με ψύχραιμες επιλογές και με τρεις πόντους και ο Βασίλης Σπανούλης με δύο βολές, όμως, «σφράγισαν» τη νίκη των «ερυθρόλευκων» (78-69, 48’’ πριν την λήξη).

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (7 ριμπ.), Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης 7 (1), Φόστερ 15 (2), Νέντοβιτς 9 (1), Σάικς, Ουάιτ 5 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 1, Σαντ – Ρος 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7, Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 9 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Πρίντεζης 17 (6/7 διπ., 1/2 τριπ.), Παπανικολάου 3, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (13 ριμπ.), ΜακΚίσικ 10.