Γέννημα θρέμμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Αλεξέι Σβεντ δεν δίστασε να… σκοτώσει την ομάδα που τον ανέδειξε. Ο Ρώσος γκαρντ πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στη νίκη της Κχίμκι επί της ΤΣΣΚΑ με 91-89 για την πρεμιέρα της δεύτερης φάσης της Ευρωλίγκας. Με νίκη επί της Νταρουσάφακα ξεκίνησε στο Top 16 και η Ουνικάχα Μάλαγα.

Οι Ισπανοί αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στην τουρκική ομάδα, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων και να πετύχει τη νίκη με 70-62. Ο Εντουιν Τζάκσον (20π.) ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που βασίστηκαν και στους Κουζμίνσκας (15π.), Χέντριξ (13π.). Η Νταρουσάφακα δέχθηκε επιμέρους σκορ 16-9 στην τελευταία περίοδο και ο Σεμίχ Ερντέν (15π., 11ρ.) ήταν ο μοναδικός παίκτης που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ερυθρός Αστέρας-Φενέρμπαχτσε

Ο Αλεξέι Σβεντ «εκτέλεσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθώς με καλάθι 1,1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε στην Κχίμκι τη νίκη με 91-89. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 28 πόντους, μαζί με τον Ταϊρίς Ράις (22π.) ήταν οι ηγέτες για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφοράς 12 πόντων, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Νάντο ΝτεΚολό (20π.) έδωσε το τελευταίο σουτ στον Μίλος Τεόντοσιτς (18π.), αλλά ο Σέρβος αστόχησε σε προσπάθεια έξω από τα 6,75.