Η Εθνική Εφήβων βρέθηκε σε κακή επιθετική μέρα και ηττήθηκε από την Σερβία (60-55) στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που γίνεται στο Ικόνιο της Τουρκίας.

Η ελληνική ομάδα αν και κατάφερε να περιορίσει αμυντικά τον αντίπαλο της, είχε μόλις 1/18 τρίποντα και 18/42 δίποντα. Η αστοχία της έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την ήττα της. Η Εθνική Εφήβων θα διεκδικήσει αύριο Κυριακή (3/8, 6.30 μ.μ.) το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης στον μικρό τελικό με αντίπαλο την Κροατία, η οποία στο δεύτερο ημιτελικό ηττήθηκε από την Τουρκία (74-67).

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να… επιστρέψει από το 23-14 υπέρ της Σερβίας με 6’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και να προηγηθεί με 28-27 ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Με δύο σερί τρίποντα του Ντζόκοβιτς η Σερβία ξέφυγε με διψήφια διαφορά (52-42) 8’ και 22’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με δύο καλάθια των Κόνιαρη, Σταμάτη, η Εθνική Εφήβων μείωσε σε 52-46 με 7’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά στην συνέχεια παρότι καθήλωσε την Σερβία στους 54 πόντους για περισσότερα από τρία λεπτά δεν κατάφερε λόγω της αστοχίας της να ανατρέψει την κατάσταση.

Ο Σταμάτης ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της ελληνικής ομάδας μόλις 45’’ πριν το τέλος του ημιτελικού (58-55). Στην επίθεση της Σερβίας ο Οικονομόπουλος κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ντόκοβιτς, αλλά 18’’ πριν την λήξη ο Χαραλαμπόπουλος αστόχησε σε τρίποντο. Με 14’’ να απομένουν για το τέλος ο Ντζόκοβιτς ευστόχησε στην πρώτη βολή (59-55), αστόχησε στην δεύτερη, αλλά το ριμπάουντ για την Εθνική Εφήβων χάθηκε και δεν υπήρχε χρόνος για να αναστραφεί η κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 28-28, 46-40, 60-55.

ΣΕΡΒΙΑ (Μπούτσαν): Πένο, Σίμιτς, Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 21 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόκοβιτς 13 (1), Λαζάρεβιτς 16, Πάβλοβιτς, Ραντοβάνοβιτς 1, Βούτσετιτς 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 5, Κώττας, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 22 (1), Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 9.

«Πολύ περήφανοι για την προσπάθεια»

«Δυστυχώς δεν βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση παρά μόνο σε κάποια μικρά διαστήματα του αγώνα», παραδέχθηκε ο προπονητής της ελληνικής ομάδας Ηλίας Παπαθεοδώρου και εξήγησε: «Η σκληρή άμυνα της Σερβίας μάς χάλασε τις επιθέσεις και ήμασταν πολύ άστοχοι στα περιφερειακά σουτ. Έτσι παρότι πήγαμε εξαιρετικά στην άμυνα και κρατήσαμε μια δυνατή ομάδα στους 60 πόντους, δεν καταφέραμε να εξαργυρώσουμε αυτή τη δουλειά στην επίθεση, όπου βρεθήκαμε σε άσχημη μέρα».

«Ακόμη και σήμερα τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτούς και είμαστε πολύ περήφανοι για την προσπάθειά τους», τόνισε για τους παίκτες του ο Παπαθεοδώρου και επισήμανε: «Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι, έχουμε έναν ακόμη αγώνα μπροστά μας, τον τελευταίο μας στη διοργάνωση, και θα δώσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε για να φύγουμε από εδώ με ένα μετάλλιο».