Με το… δεξί μπήκε ο ΠΑΟΚ στο διεθνές τουρνουά Royal Cup 2015 που διεξάγεται στη Μπρατισλάβα. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε με 85-72 της Ίντερ Μπρατισλάβα, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ σε αρκετά διαστήματα του αγώνα, αλλά και έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τον Κώστα Κακαρούδη να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε για πρώτη φορά με διάφορά 10 πόντων (27-17) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.  Με τρίποντο του Κακαρούδη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και ο ΠΑΟΚ και ξέφυγε 18-30 και η διαφορά έφτασε και στο +13 (33-20) με νέο τρίποντο από τον Τσόχλα.

Η τρίτη περίοδος είχε πολλές διακυμάνσεις, με τους γηπεδούχους να μειώνουν 46-48, τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 52-46 και 61-50 και 66-57 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του  Ντούβνιακ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο (71-60) υπέρ του «Δικέφαλου» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.Παίζοντας καλό μπάσκετ και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ διατήρησε αυτή την διαφορά ασφαλείας (75-64 στο 35’ και 81-70 στο 38’) από τους γηπεδούχους και έφτασε στο τέλος σε νίκη με διαφορά 13 πόντων (85-72).

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 41-48, 57-66, 72-85.

ΙΝΤΕΡ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Μαξίμοβιτς): Πάλενικ 5, Μπάνιστερ 14 (1), Ράκιτς 16 (4), Ράντσικ 21 (2), Μρβις 3, Ντόμσιτζ, Μπουλάτοβιτς 4, Μούσιλ 3 (1), Κουφά 6 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 5 (1), Τέπιτς 11, Βασιλειάδης 18 (2), Μαργαρίτης 7 (1), Μάρκοβιτς 16, Λιάπης 2, Κακαρούδης 9 (1), Τσόχλας 6 (2), Δέδας 5 (1), Κώττας 2, Σαλούστρος 4.