Μεγάλη νίκη στην Βαρκελώνη πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα (69-67) παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη. Νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της κατάκτησης μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περίοδου της Ευρωλίγκας, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η χθεσινή (12/1) για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού στην Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα σε 11 αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν με ομαδική προσπάθεια να καλύψουν το κενό του φυσικού ηγέτη τους. Από τα «κλειδιά» της νίκης της ομάδας του Πειραιά ήταν η εκπληκτική άμυνα του Νίκολα Μιλουτίνοφ στον Άντε Τόμιτς και το «καθαρό μυαλό» του Βαγγέλη Μάντζαρη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (20-17 με τρίποντο λίγο μετά το κέντρο του Έρικ Γκριν στην εκπνοή) ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό, χάρις στην εξαιρετική άμυνα του και απέκτησε προβάδισμα στο σκορ με δύο τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου στο 24’ (40-37). Έμεινε μπροστά στο σκορ σε όλη την υπόλοιπη τρίτη περίοδο, αλλά στην τέταρτη... κόλλησε επιθετικά και η Μπαρτσελόνα εκμεταλλευόμενη αμυντικές ολιγωρίες του, προηγήθηκε με 64-58, 4’ και 32’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, γρήγορα επέστρεψε στην καλή άμυνα του και με σερί 9-0 που άρχισε με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη και ολοκληρώθηκε με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι προσπέρασε με 67-64 με 35’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Με τρίποντο ο Πέτερι Κόπονεν ισοφάρισε σε 67-67, 26’’ πριν το τέλος. Με 7’’ να απομένουν για την λήξη ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος με «κρύο αίμα» ευστόχησε στις δύο βολές (69-67) και έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό, καθώς η προσπάθεια του Τάιρις Ράις μέσα από έναν όμιλο παικτών των «ερυθρόλευκων» ήταν άστοχη με την εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1/6 τριπ., 5 ασίστ), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7 (8 ριμπ.), Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4/5 τριπ.), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12 (9 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2/4 τριπ.), Μπίρτς 2, Γιάνγκ 1, Παπαπέτρου 2, Ουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1/5 τριπ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2/3 τριπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: