Όπως είχε συμβεί και στον πρώτο αγώνα στο Λέστερ στον οποίο επικράτησε στην παράταση, η Εθνική στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία, αλλά με βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με 6 πόντους στα τελευταία 1’ και 18’’ του Γιάννη Μπορούση πήρε τη νίκη (75-70) και παρέμεινε αήττητη μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές στον 8ο Όμιλο της πρώτης φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019!

Η Εθνική ήταν νωθρή αμυντικά στο πρώτο μέρος, με συνέπεια να δώσει την δυνατότητα στους αντιπάλους να βρουν ρυθμό και εκείνη με την σειρά της να μην μπορεί να ελέγξει την κατάσταση. Βρέθηκε στο -8 (33-25) στο 15’ και πίσω στο σκορ με 7 (46-39) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα ήταν ο Νταν Κλαρκ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «επίσημη αγαπημένη» βελτιώθηκε αμυντικά, αλλά η Μεγάλη Βρετανία διατήρησε το προβάδισμα (58-56 σκορ δεκαλέπτου). Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική έβγαλε ακόμη μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα της, προσπέρασε με 64-62 στο 36’, όμως, με τρίποντο του Γκάρεθ Μάρεϊ οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (67-66), 2’ και 12’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Την λύση για την «επίσημη αγαπημένη» έδωσε ο Μπουρούσης, που αρχικά με 1/2 βολές ισοφάρισε (67-67, με 1’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος) και στην συνέχεια με καλάθι έβαλε την Εθνική μπροστά στο σκορ (69-67), 47’’ πριν την λήξη. Ο 35χρονος σέντερ «σφράγισε» τη νίκη της «επίσημης αγαπημένης» με γκολ φάουλ (72-68) ύστερα από όμορφη ασίστ του Βαγγέλη Μαργαρίτη και με 19’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 39-46, 56-58, 75-70.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 14 (1/2 τρίποντα, 11/11 βολές), Μπουρούσης 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 2, Κατσίβελης 2, Κόνιαρης 4, Λαρεντζάκης 3, Μαργαρίτης 12 (1), Μαυροειδής 2, Σάκοτα 3 (1), Βασιλόπουλος 15.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Λορένθο): Ατσάρα 5 (1), Μπόατενγκ 2 , Κλαρκ 16 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τζόνσον 1, Λόρενς, Μάρεϊ 9 (1), Νέλσον 12 (2), Οκερέαφορ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ολασένι 11 (10 ριμπάουντ), Φίλιπ 4 , Σόντερς 1.