Η ΑΕΚ είπε... αντίο με ψηλά το κεφάλι στο Eurocup με νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Νεπτούνας (75-71) ύστερα από ανατροπή στα τελευταία 5’ και 20’’ της συνάντησης. Η Ένωση αποκλείστηκε από την συνέχεια της ευρωπαϊκής διοργάνωσης κατά την διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου λόγω της επικράτησης της Νίζνι στο Νόβγκοροντ στον αγώνα κόντρα στην Γαλατάσαραϊ (81-75) και της νίκης της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Ρωσία επί της Κράσνι Οκτιάμπρ (95-74), ωστόσο, με επιμέρους σκορ 33-13 στα τελευταία 13' της συνάντησης πήρε την νίκη.

Η ΑΕΚ δεν άρχισε καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 (12-5) με δύο τρίποντα των Ντονάτας Ζαβάσκας, Ντάνιελ Γιούινγκ πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η Ένωση αντέδρασε άμεσα και με σερί 10-0 προσπέρασε με 15-12 με τέσσερις πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και τέσσερις του Μαρκ Κάρτερ με 2’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 5 (22-17) 32’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Ένωση προηγήθηκε ξανά με 5 (24-19 και 26-21) στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου. Με επιμέρους σκορ 8-2 με δύο καλάθια του Γιούινγκ, η Νεπτούνας προσπέρασε με 29-28 5’ και 25’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με τρίποντο του Ζαβάσκας προηγήθηκε με 34-32 με 2’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Με σερί 5-0 με πρωταγωνιστή τον Γιούινγκ, η λιθουανική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 8 (45-37) λίγο μετά το 23’και με σερί 10-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιούινγκ, η Νεπτούνας προηγήθηκε με 15 (55-40) 4’ και 20’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τον Γιούινγκ ασταμάτητο η λιθουανική ομάδα αύξησε την διαφορά στους 16 (58-42) στο 27’.

Η Ένωση αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και με οκτώ πόντους του Μαυροκεφαλίδη και γκολ φάουλ του Ντούσαν Σάκοτα μείωσε στους 7 (60-53 σκορ τρίτης περιόδου). Με νέο καλάθι του Μαυροκεφαλίδη η ΑΕΚ πλησίασε στους 5 (60-55) στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκάλεπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα των Μπάντερ, Μπουτκεβίτσιους, ξέφυγαν με 9 (66-57) με 5' και 34'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ένωση, ωστόσο, δεν παράτησε τον αγώνα. Με την άμυνα της να έχει βελτιωθεί αισθητά και επιμέρους σκορ 14-1 με δύο τρίποντα των Γιάννη Καλαμπόκη, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και έξι πόντους του Μαρκ Κάρτερ, προηγήθηκε με 4 (71-67) 1' και 1'' πριν την λήξη της συνάντησης.Με δύο ζευγάρια βολών των Καλαμπόκη, Μαυροκεφαλίδη στα τελευταία 20'' του ματς η Ένωση κράτησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούινγκ 22, Σικσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζίουνας 5, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας 1, Ζαβάκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.