Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη ήττα του στο Royal Cup 2015 της Μπρατισλάβα στον τρίτο και τελευταίο του αγώνα στο τουρνουά, από την σλοβενική Ζλάτογκορ Λάσκο με σκορ 89-71.

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών και τις τρεις τεχνικές ποινές σε βάρος του «Δικέφαλου», που τελείωσε αγώνα χωρίς τον Νίκολα Μάρκοβιτς που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και τον Μαργαρίτη που χτύπησε σε μία φάση στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί στα πρώτα δύο τρίποντα που επιχείρησε (8-8) και παρά την αντίδραση της σλοβενικής ομάδας, διατήρησε το προβάδισμα (12-10 στο 4’), ξέφυγε με 4 πόντους (21-17) λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου και έμεινε μπροστά με διαφορά δύο πόντων (25-23) στο 10ό λεπτό.

Η Ζλάτογκορ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθι του Γιόρακ ξέφυγε με διαφορά 7 πόντων (34-27) και στη λήξη του ημιχρόνου ο Βασλ με τρίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων (45-36) στη σλοβενική ομάδα.

Με τρίποντο του Ντούβνιακ ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ (45-39), αλλά η Ζλάτογκορ απάντησε με σερί 11-0 μετά και από τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε 56-39 (24’). Ο ΠΑΟΚ άρχισε να αντιμετωπίζει και πρόβλημα με τα φάουλ, καθώς ο Μάρκοβιτς είχε ήδη 4, και η διαφορά πήγε στους 17 (67-50) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

προσπάθεια του «Δικέφαλου» να επιστρέψει στο παιχνίδι έμεινε ημιτελής, καθώς τα συνεχόμενα τρίποντα από Τσόχλα, Δέδα, Βασιλειάδη και Ντούβνιακ μείωσαν την διαφορά (74-64), αλλά ο Μάρκοβιτς χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ και ο ΠΑΟΚ με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές που ουσιαστικά έκριναν και το αποτέλεσμα. Στα λεπτά που απέμειναν, η σλοβενική ομάδα ήταν πολύ εύστοχη στα τρίποντα (συνολικά 15/29) και έφτασε την διαφορά στους 18 (89-71) στη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 36-45, 50-67, 71-89.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 7 (1), Τέπιτς 8 (2), Λιάπης, Βασιλειάδης 14 (4), Κακαρούδης 12 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 9, Κώττας, Μάρκοβιτς 13, Καμάρας, Σαλούστρος.

ΖΛΑΤΟΓΚΟΡ (Μίλοβιτς): Γιουράκ 12 (1), Μπάριτς, Τζέφτικ 21 (5), Αμπραμς 2, Βουγιασίνοβιτς 8 (1), Τσέμπατσεκ 9 (2), Βασλ 18 (4), Ντέκιτς 11 (1), Μάτσεκ, Κρούσιτς 5, Γκράντολνικ 3 (1).