Τη δεύτερη ήττα του -και πρώτη στη Θεσσαλονίκη- στο Basketball Champions League γνώρισε ο Άρης  καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής έχασε στο Nick Galis Hall από τη γερμανική Τέλεκομ Μπον 69-75. Αυτή ήττα η πρώτη νίκη για την ομάδα της Βόννης στη διοργάνωση.

Ο Άρης παρουσία δύο αγωνιστικά πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος όπου είχε προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, απώλεσε τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει. Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (6/21) και συνολικά σούταρε μόλις με 37% εντός παιδιάς (42,4% στα δίποντα και 28,6% στα τρίποντα).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας από την αρχή τον δικό τους ρυθμός και κατάφεραν να χτίσουν διαφορές που έφτασαν δύο φορές στο +8 (10-2 και 18-10) πριν οι Γερμανοί με ένα δικό τους μικρό σερί μειώσουν στο φινάλε του δεκαλέπτου στο σουτ (18-16). Με τον Φλιώνη να σημειώνει πέντε προσωπικούς πόντους ο Άρης έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 27-18 με τη Βόννη ωστόσο να βρίσκει και πάλι λύσεις (7-0 σερί μειώνοντας σε 27-25 στο 16'). Δύο τρίποντα όμως από τους Βον και Βασιλόπουλος αλλά και ένα καλάθι του πρώτου έφεραν τον Άρη για πρώτη φορά στο +10 καθώς προηγήθηκε με 35-25 στο 19' ενώ με αυτή τη διαφορά (39-29) ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Άρη που έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +13 (43-30) ωστόσο οι «κίτρινοι» πλήρωσαν ένα ακόμα «νεκρό» σημείο τους στον αγώνα. Η Βόννη με ένα δικό της επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε σε 45-43 ενώ στο 27' με τρίποντο του Μέιο προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 49-51. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο ισόπαλες με 53-53, με τους Γερμανούς να έχουν επιστρέψει από το -10 του ημιχρόνου.

Στο 32' ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές έκανε το σκορ 56-53 υπέρ του Άρη όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Ο Κάρι με τρίποντο έκανε το σκορ 58-62 στο 35' με τον Άρη να βρίσκει σκορ μόνο με τον Βασιλόπουλο. Η Βόννη κατάφερε να συντηρήσει τη βραχεία κεφαλή της ως και το φινάλε του αγώνα καθώς ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 11 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 6, Μούρτος, Βασιλόπουλος 12 (2), Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον 5, Μπελ 8

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Κάρι 8 (2), Κλέιν, Ντζούρισιτς 9 (1), Γκαμπλ 20 (8 ριμπάουντ), Ντιλέο 7 (1), Μπρούνιγκ 4, Μπαρτόλο 4, Μέιο 17 (4), Χιλ 6.