Με πρωταγωνιστή τον Ρόλαντ Σάφτενααρ, πού πέτυχε 25 πόντους με 4/4 τρίποντα και πήρε 10 ριμπάουντ, το Ρέθυμνο Aegean επικράτησε με 75-65 του Πανιώνιου, ο οποίος στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο παρουσιάστηκε μαχητικός και διεκδίκησε την νίκη μέχρι το 35’.

Η κρητική ομάδα με τον Ολλανδό φόργουορντ σέντερ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και πολύ καλό ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα (9/18) έκαμψε την αντίσταση των «κυανέρυθρων», οι οποίοι με κορυφαίους τους Γιάροσλαβ Κορόλεφ, Τόνι Γουντς έκαναν την πιο ανταγωνιστική εμφάνιση τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 12-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και με τρίποντο του Μουχάμαντ Φαγιέ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (32-31).

Στην τρίτη περίοδο οι «κυανέρυθροι» δεν άφησαν τον Ρέθυμνο Aegean να ξεφύγει στο σκορ και το δεκάλεπτο τελείωσε με την κρητική ομάδα στο +3 (52-49).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ στην τελευταία περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Φάνη Κουμπούρα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (64-54) πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Το προβάδισμα αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς, καθώς παρότι ο Πανιώνιος μείωσε σε 71-65, απέμενε ένα λεπτό για το τέλος, διάστημα στο οποίο το Ρέθυμνο Aegean δεν δέχθηκε πόντο και κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-31, 52-49, 75-65.

Βαγγέλης Αλεξανδρής (προπονητής Πανιωνίου): «Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στην οικογένεια του Πανιωνίου. Είναι μία πολύ μεγάλη μπασκετική οικογένεια και αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε ένα μεταβατικό στάδιο λόγω συνθηκών. Έτσι βρέθηκα και εγώ κοντά τους πολύ βιαστικά χωρίς να έχουμε το χρόνο να προετοιμάσουμε την ομάδα για ένα τόσο σημαντικό ματς όπως ήταν το σημερινό απέναντι στην ομάδα του Ρεθύμνου και μάλιστα εκτός έδρας. Έπρεπε σε μιάμιση προπόνηση να βελτιώσουμε την εικόνα μας από την ήττα από τα Τρίκαλα αλλά δεν έχουμε μαγικές ικανότητες να μεταμορφώνουμε από τη μια στιγμή στην άλλη τις ομάδες. Δείξαμε ένα εντυπωσιακά καλό πρόσωπο σήμερα και είμαι πολύ χαρούμενος».

Βασίλης Ξανθόπουλος (μπασκετμπολίστας Πανιωνίου): «Εύχομαι καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο. Όσον αφορά εμάς είχα πει και στο προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ ότι είμαστε σε μία δύσκολη κατάσταση. Το θετικό για μένα είναι ότι την ομάδα την γνωρίζω καλά. Πιστεύω ότι θα βελτιωθούμε. Το δείξαμε και σήμερα. Η διοίκηση έφερε έναν έμπειρο προπονητή. Δεν γνωρίζω αν θα έρθουν και άλλοι παίκτες αλλά σήμερα δείξαμε ότι και έτσι όπως είμαστε έχουμε πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε απέναντι στο Ρέθυμνο που έχει αποδείξει ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης. Το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να ξεκινήσουμε από την αρχή, αρχής γενομένης από την Δευτέρα που έχουμε προπόνηση, να δούμε τα λάθη μας και να «δέσουμε» όσο περισσότερο γίνεται, ώστε να είμαστε πιο έτοιμοι στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής του Ρεθύμνου Aegean): «Είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Πανιώνιο όπως και το περιμέναμε. Απορώ με κάποιους που πιστεύανε ότι ο Πανιώνιος είναι μία ομάδα που θα τα παρατήσει ειδικά μετά το αποτέλεσμα της προηγούμενης εβδομάδας. Ήμουν σίγουρος ότι θα βρίσκαμε μπροστά μας μία ομάδα σκληρή που θα προσπαθούσε να καλύψει οποιοδήποτε ντεζαβαντάζ . Ο Πανιώνιος είναι ιστορική ομάδα και αυτή είναι η αντίδραση των μεγάλων ομάδων. Από κει και πέρα εμείς κρατάμε το αποτέλεσμα και μόνο. Περιμέναμε πολύ καλύτερη εμφάνιση. Μπορώ να πω ότι στην άμυνα είχαμε καλές στιγμές αλλά στην επίθεση είχαμε πολλά προβλήματα. Η ομάδα μου αγωνίζεται καλύτερα εκτός έδρας παρά μέσα στο Ρέθυμνο και αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να το κοιτάξουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανιώνιο και στον Βαγγέλη».

Δημήτρης Χείλαρης (μπασκετμπολίστας του Ρεθύμνου Aegean): «Θέλω να συγχαρώ την ομάδα του Πανιωνίου. Είναι μία πολύ καλή ομάδα. Μας είχε προειδοποιήσει ο προπονητής μας ότι το παιχνίδι θα ήταν πολύ δύσκολο γιατί ο Πανιώνιος κοιτάει και ψάχνει να βρει την πρώτη του νίκη. Η ομάδα μου δυστυχώς δεν ξεκίνησε καλά όπως στα περισσότερα παιχνίδια. Τελικά βρήκαμε την συγκέντρωση μας και βγάλαμε ενέργεια στο τέλος όπου και κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και θα κοιτάξουμε να είμαστε όσο πιο ανταγωνιστικοί γίνεται».