Ο Απόλλωνας Πάτρας νίκησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας (81-64) και ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ρουμανική Κλουζ με 85-83 στην πρεμιέρα του 3ου Patras Cup.

Στον πρώτο αγώνα της πρεμιέρας του τουρνουά που διοργανώνει ο Απόλλωνας Πάτρας, ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε χωρίς τον Μαρκ Κάρτερ, ο οποίος δεν συμμετείχε για προληπτικούς λόγους στο παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων, αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Όντουμ, Χαραλαμπίδη, Σαλούστρο, Κακαρούδη και Βον και με πρωταγωνιστή τον αρχηγό του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 23-21 στην πρώτη περίοδο και με 50-43 στο ημίχρονο. Ο «Δικέφαλος», μάλιστα, κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά και πάνω από τους 10 πόντους (43-33 και 50-39), ενώ στο ίδιο διάστημα το πιο σημαντικό πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν ο Αμερικανός γκαρντ Μπαρνέτ της ρουμανικής ομάδας.

Ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Κακαρούδη προηγήθηκε 62-50 στο 26’30’’, αλλά οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και με σερί 14-3, μείωσαν στον πόντο στη λήξη της τρίτης περιόδου και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του αγώνα. Η Κλουζ προηγήθηκε μάλιστα 74-67 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να γυρίσει το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-43, 65-64, 83-85.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Χαραλαμπίδης 17 (3), Βον 12, Μαργαρίτης 13 (1), Δέδας 3 (1), Λάνγκφορντ 4, Τσόχλας 8, Κακαρούδης 10 (1), Σαλούστρος 7 (1), Όντουμ 9, Λιάπης, Κώττας.

ΚΛΟΥΖ (Πιντέα): Μανάτσε 13(3), Τζούκαν 9, Μπαρνέτ 26 (1), Τσβιέτκοβιτς, Σάουθαλ 11, Μεντβέντζ 4, Κουίκ 2, Χαργκρόβ 12 (1), Μπάσιου 6, Λάλοβιτς 2.

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του τουρνουά ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε με 81-64 του «νεοφώτιστου» στην Basket League Κοροίβου Αμαλιάδας.

Στην μνήμη του Ανδρέα Μολφέτα

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανδρέα Μολφέτα, του «πατριάρχη» του Απόλλωνα, που «έφυγε» από κοντά μας τον περασμένο Νοέμβριο, ενώ παραδόθηκε από την διοίκηση των «Φρουρών της Αχαΐας»  τιμητική πλακέτα στον εγγονό του, Ανδρέα Μολφέτα.

Ο Απόλλωνας αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γάϊο Σκορδίλη, αλλά είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της συνάντησης. Στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν ακόμη και με 23-7. Στην δεύτερη περίοδο ο Κόροιβος μείωσε στο καλάθι (31-29), όμως, οι «Φρουροί της Αχαΐας» τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +5 (43-38). Ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (62-50) και στην τέταρτη περίοδο αύξησε την απόσταση από τον Κόροιβο σε διψήφιο επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 43-38, 62-50, 81-64.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Πεν 20 (1), Φιτζπάτρικ 7, Ελ Αμιν 17 (1), Μπατής 4 (1), Μολφέτας 7, Αργυρόπουλος 2, Αντωνάκης 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 14 (3), Οικονομόπουλος, Νιφόρας, Πελεκούδας.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Μάτζετ 8 (1), Αγγελόπουλος 3, Κανονίδης 10, Γκαρετ 15, Λόουερι 9 (1), Βασιλίεβιτς 11 (3), Φιλιππάκος 5 (1), Δημάκος 2, Γιαννακίδης, Αρχιμανδρίτης, Κουρής.