Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις στο Ευρωμπάσκετ 2022 η Εθνική ομάδα καθώς στην πρεμιέρα της επικράτησε με 89-85 της Κροατίας, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό και να σημειώνει, όπως και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 27 πόντους.

Ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε η Κροατία μείωσε σε 84-82 όμως στη συνέχεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με δύο τάπες στην άμυνα, αλλά και ένα κάρφωμα και ένα γκολ φάουλ στην επίθεση, υπέγραψε τη νίκη της ελληνικής ομάδας. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η οικοδέσποινα Ιταλία, το βράδυ του Σαββάτου (3/9, 22:00, ΕΡΤ1).

Η Ελλάδα που παρατάχθηκε ουσιαστικά δίχως σέντερ με τους Παπαγιάννη και Κ. Αντετοκούνμπο ανέτοιμους, βρήκε αντίδοτο στο εξαιρετικό ξεκίνημα της Κροατίας (7-0 στο 2'), στο πρόσωπο του Τάιλερ Ντόρσεϊ που σκοράροντας από μακρινή απόσταση έδωσε τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με 24-16 ενώ έχοντας βρει ρυθμό πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων (46-30).

Στην τρίτη περίοδο οι Κροάτες με τους έμπειρους παίκτες τους μείωσαν στο σουτ (60-62 στο 28') με την Ελλάδα να κρατά όμως σταθερά το προβάδισμα. Τα χαμηλά σχήματα που χρησιμοποίησε ο Ιτούδης λόγω έλλειψης ψηλών, αλλά και η παρουσία του Αγραβάνη στο «5»,  λειτούργησαν, ενώ όταν η ομάδα του Μουλαομέροβιτς επιχείρησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μίλησε ο Γ. Αντετοκούνμπο κλειδώνοντας την ελληνική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (1), Χεζόνια 10 (2), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς, Σίμον 18 (2), Σμιθ 23 (5), Ζούμπατς 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (2), Γ. Αντετοκούνμπο 27 (11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες), Θ. Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6.