Με ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη φετινή έξοδος από την Ελλάδα για τον Άρη, καθώς ηττήθηκε στην Τσεχία από την πρωταθλήτρια της χώρας, Νίμπουρκ, με 99-70 για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα και ουσιαστικά «πλήρωσε» την εικόνα του δευτέρου μέρους όταν δεν κατάφερε ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην πρώτη περίοδο να ανοίξουν την υπέρ τους διαφορά όταν τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-4 έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (27-17) ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου που τους βρήκε να προηγούνται με 27-18. Ένα καλάθι του Βον και τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Τσαϊρέλη διαμόρφωσαν ένα σερί 6-0 για τον Άρη που του επέτρεψε να κατεβάσει τη διαφορά στους τρεις πόντους (27-24) στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου. Οι Τσέχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με τον Άρη όμως να παραμένει κοντά στο σκορ και στο 16' να μειώνει σε 37-34 με καλάθι του Βον, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βασιλόπουλος έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός καλαθιού (41-39). Ο Λόρενς με γκολ φάουλ έκανε το 46-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με την πολύ καλή εικόνα της δεύτερης περιόδου, στην τρίτη ο Άρης δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση. Έκανε εύκολα το λάθος και αυτό έδωσε άνετους πόντους στους Τσέχους που από την πλευρά τους σούταραν με πολύ καλά ποσοστά. Στο 24' ο Ντιγκς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-48) ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο αυτή έφτασε και στο +20 (71-51) με κάρφωμα του Μποχάτσικ.

Ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει στην τέταρτη περίοδο με τους Τσέχους να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με 99-70 πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Γκίνζμπουργκ): Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βιόραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μόραντ, Βασιλόπουλος 9, Ουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5).