Η Εθνική ομάδα με μεγάλη ανατροπή (ήταν στο -10 στην τρίτη περίοδο και στο -8 στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου) νίκησε στο Ζάγκρεμπ την Κροατία (72-70). Νίκη που είναι σπουδαία από ψυχολογικής και βαθμολογικής άποψης, καθώς η «επίσημη αγαπημένη» αποκτά τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση του Γ’ Ομίλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Βασίλης Σπανούλης.

Η Εθνική έχει ρεπό αύριο Δευτέρα (7/9) και μεθαύριο Τρίτη (8/9, 19:00) αντιμετωπίζει την Γεωργία.

Η Εθνική ομάδα άρχισε τον αγώνα χωρίς συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση χωρίς εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό είχε πρόβλημα απέναντι στην «κλειστή» άμυνα της Κροατίας. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς, οι Κροάτες προηγήθηκαν με 6 (13-7) 4’ και 34’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σιμόν με 7 (18-11) με 29’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Με πέντε πόντους του Κουφού, η «επίσημη αγαπημένη» πλησίασε στο καλάθι (20-18) λίγο μετά το 11’, αλλά αμέσως η Κροατία γύρισε την άμυνα της ζώνη. Η Εθνική είχε έντονο πρόβλημα στο εξωτερικό σουτ (1/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και παρότι η άμυνα της λειτουργούσε γενικά καλά, δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του ρυθμού. Οι Κροάτες χωρίς να είναι πολύ εύστοχοι, ήταν καλύτεροι από την «επίσημη αγαπημένη» από το πρώτο τρίποντο και με σουτ του Σίμον έξω  από τα 6,75 μέτρα, ξέφυγαν με 9 (33-24) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Λύση στο εξωτερικό σουτ δεν ήρθε ούτε από τον Στράτο Περπέρογλου, ούτε από το σχήμα με τους τρεις κοντούς (Καλάθης, Σπανούλης, Σλούκας), αλλά η Εθνική κατάφερε στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους με καλάθια του Σπανούλη στον αιφνιδιασμό και του Πρίντεζη να μειώσει την διαφορά στους 5 (33-28) πριν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε να είναι άστοχη από μακριά με συνέπεια παρά την μεγάλη προσπάθεια της στην άμυνα, η Κροατία να αυξήσει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (40-30) 7’ και 37’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου με καλάθι του Τόμιτς και τρίποντο του Σάριτς. Με δύο τρίποντα του Μάριο Χεζόνια, η Κροατία προηγήθηκε πάλι με 10 (49-39) με 4’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Κροάτες ξέφυγαν για τελευταία φορά με 10 (53-43) 1’ και 50’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με τρεις βολές του Μάντζαρη (που πήρε την θέση του Σπανούλη ο οποίος τραυματίστηκε προς στιγμήν) και δύο καλάθια του Κουφού η Εθνική κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 (57-51) με το τέλος της τρίτης περιόδου.Ο Φώτης Κατσικάρης από το τρίτο δεκάλεπτο ακόμη είχε χαμηλώσει το σχήμα της «επίσημης αγαπημένης» χρησιμοποιώντας τρεις κοντούς (Σπανούλης, Ζήσης και Σλούκας). Με τα τρία γκαρντ και τον Καϊμακόγλου σε θέση «τέσσερα» η Εθνική ομάδα έγινε πιο πιεστική στην άμυνα και ευέλικτη στην επίθεση και όταν μπήκε το τρίποντο του Σπανούλη από τα 7,5 μέτρα στο τέλος του χρόνου της επίθεσης, ανέβηκε και ψυχολογικά. Με τον τρίποντο του Σπανούλη, η «επίσημη αγαπημένη» μείωσε στους πέντε (61-56) με 7’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Με τρεις βολές του Σπανούλη, η Εθνική πλησίασε στους δύο (61-59) 6’ και 18’’ πριν το τέλος του αγώνα. Παρότι η Κροατία ξέφυγε πάλι με 6 (65-59) με τέσσερις πόντους του Τόμιτς 5’ και 15’’ πριν το τέλος της συνάντησης, η «επίσημη αγαπημένη» προσπέρασε για πρώτη φορά από το πρώτο δεκάλεπτο στο σκορ με καλάθι του Μπουρούση, νέο τρίποντο του Σπανούλη και μακρινό σουτ του Σλούκα (66-65) με 4’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η Κροατία ανέκτησε το προβάδισμα με καλάθι του Χεζόνια (67-66) 3’ και 45’’ πριν το τέλος της συνάντησης, αλλά η Εθνική απάντησε με καλάθι του Μπουρούση, κάρφωμα του Πρίντεζη από ασίστ του Σπανούλη και νέο καλάθι του Πρίντεζη από ασίστ του Σλούκα. Το ταμπλό έδειχνε 72-67 με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και η νίκη ήταν στην «αγκαλιά» της «επίσημης αγαπημένης».

Με δύο βολές του Σίμον οι Κροάτες πλησίασαν στους τρεις (72-69) 1’ και 8’’ πριν το τέλος και ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και για τους δύο αντιπάλους μέχρι 3’’ πριν την λήξη, που ο Σίμον κέρδισε δύο βολές. Ευστόχησε στην πρώτη (72-70), αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησε στο σουτ με την εκπνοή.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία)

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (5 α), Ζήσης 7 (4 α), Σπανούλης 16 (6 α), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ρ), Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Περάσοβιτς): Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11, Τόμας, Ούκιτς 14, Σίμον 18, Ντρέιπερ 2, Μπιλάν, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η συνέχεια στον όμιλο της «επίσημης αγαπημένης», τον Γ’:

Σλοβενία - Γεωργία 79-68

Ολλανδία - ΠΓΔΜ 71-78

Ελλάδα - Κροατία 72-70