Ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε με 79-61 και αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα για την φετινή σεζόν. Η τουρκική ομάδα των Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, Κώστα Σλούκα προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ, που θα γίνει στην έδρα της ομάδας Κωνσταντινούπολη, αλλά στο γήπεδο Σινάν Ερντέμ από τις 19 έως τις 21 του επόμενου μήνα Μαΐου.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επιβάλλουν από την άμυνα τους τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Δέχθηκαν 13/27 τρίποντα από την Φενέρ, δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τον ρυθμό του αγώνα και σε παιχνίδι «πέντε εναντίον πέντε» ήταν πολύ άστοχοι (18/38 δίποντα και 5/24 τρίποντα).

Η τουρκική ομάδα άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με δύο τρίποντα των Λουίτζι Ντατόμε, Κώστα Σλούκα, προηγήθηκε με 11-4 στο πρώτο τετράλεπτο. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κέι Σι Ρίβερς, προσπέρασε με 12-11, 4’ και 20’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Τζέιμς Φελντέϊν, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 22-18, 44’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Η Φενέρ, ωστόσο, με τέσσερις βολές, δύο του Γιαν Βέσελι, Έκπε Ούντο και τρίποντο του Τζέϊμς Νάναλι, προσπέρασε με 32-26, με 4’ και 42’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρεις βολές (μια του Βέσελι και δύο του Ντατόμε) και σουτ από την γωνία του Νίκολα Κάλινιτς, προηγήθηκε με 9 (37-28), 39’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημιχρόνο άρχισε με τον Ντατόμε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα να ανεβάζει την διαφορά για την Φενέρ σε διψήφιο επίπεδο (40-30). Οι «πράσινοι» κράτησαν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς πόντο την τουρκική ομάδα, αλλά από το 44-33 στο 23’ λόγω της αναποτελεσματικότητας τους στην επίθεση μείωσαν μόνο μέχρι το 44-37 στο 27’ και η Φενέρ με τρίποντο του Κάλινιτς προηγήθηκε πάλι με 10 (47-37) με 2’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν αντέδρασε και η τουρκική ομάδα με δύο τρίποντα του Ντίξον και από ένα των Νάναλι, Μπογκντάνοβιτς, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 23 (69-46) στο 35’.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1 τριπ., 4 α.), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4/6 τριπ.), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3/6 τριπ.), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).

«Σφράγισε» το εισιτήριο και η ΤΣΣΚΑ

Μετά την Φενέρμπαχτσε, η ΤΣΣΚΑ έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης (19-21/5). Η ρωσική ομάδα νίκησε με 90-88 στην Βιτόρια την Μπασκόνια και με σκορ 3-0 στην σειρά προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ, στο οποίο θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε την περασμένη σεζόν στο Βερολίνο.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 9 (86-77), 1’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά η βασκική ομάδα με 11 σερί πόντους με δύο τρίποντα του Σέιν Λάρκιν μείωσε σε 90-88 με 8’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και είχε και την τελευταία επίθεση. Αρχικά, όμως, ο Νικίτα Κορμπούνοφ αλλοίωσε το τρίποντο του Λάρκιν και στην συνέχεια ο Κάιλ Χάινς έκοψε κάτω από τα καλάθι της πρωταθλήτριας Ευρώπης τον Άνταμ Χάνγκα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κόρεϊ Χίγκινς με 21 πόντους (7/13 δίποντα).