Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν είχε την ενέργεια και την συγκέντρωση του πρώτου αγώνα και ηττήθηκε στο δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ στο ΟΑΚΑ από την Ρεάλ Μαδρίτης (89-82), που ισοφάρισε σε 1-1.

Στους «πράσινους» στοίχισαν πολύ τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, με την ομάδα της Μαδρίτης να παίρνει 10 παραπάνω επιθετικά (13-3). Χωρίς το ριμπάουντ οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να τρέξουν και να βρουν ρυθμό, όπως αποδεικνύει το χαμηλό ποσοστό τους έξω από τα 6,75 μέτρα (7/26 τρίποντα).

Αντίθετα η Ρεάλ βρήκε ρυθμό (11/20 τρίποντα) ιδιαίτερα μετά το πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, που ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 7 πόντους (46-39) και ακολούθως χαλάρωσε αμυντικά. Η «Βασίλισσα» εκμεταλλευτήκε την αμυντική χαλάρωση των «πρασίνων» και η συνέχεια της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφική για τους «πράσινους». Με το δίδυμο Τζέισι Κάρολ, Φέλιπε Ρέγιες να πρωταγωνιστεί, η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 29-15, τελείωσε το δεκάλεπτο στο +7 (68-61).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods εγκλωβισμένος στο παιχνίδι «πέντε εναντίον πέντε» και με τους γηπεδούχους να περιορίζουν την δράση του Νικ Καλάθη, δεν μπόρεσε να ανακτήσει τον έλεγχο της κατάστασης. Το τρίποντο του Τρέι Τόμπκινς (83-78) έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Ρεάλ με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη. Ο Παναθηναϊκός Superfoods νευρικός και χωρίς «καθαρό» μυαλό δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και έτσι θα ταξιδέψει για την Μαδρίτη για το τρίτο ματς της προσεχούς Τετάρτης (25/4) με το σκορ σε 1-1. Συγκριτικά καλύτερους από την «ομάδα του τριφυλλιού» ήταν ο Άντριαν Πέιν.

«Δεν παίξαμε άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεχθήκαμε 53 πόντους, δεν ελέγξαμε τον ρυθμό και τα ριμπάουντ, τιμώρησαν τα λάθη μας με ανοιχτά σουτ», παραδέχθηκε ο Τσάβι Πασκουάλ, προπονητής των «πρασίνων» μετά το 1-1 και επισήμανε: «Εμείς είχαμε πίεση παίζοντας στην έδρα μας και αστοχήσαμε στα δικά μας σουτ».

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 20 (2), Πέιν 13, Παππάς 1, Ντένμον 8 (2), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12 (1), Αντετοκούνμπο 5.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 10 (1), Ντόντσιτς 8, Ρέγιες 18 (2), Αγιόν 8, Γιούστα, Κάρολ 17 (4), Ταβάρες 2, Τόμπκινς 12 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (1).

* Παρά την απουσία του Νάντο ΝτεΚολό, η ΤΣΣΚΑ έκανε το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με νίκη επί της Χίμκι με σκορ 89-84.