Με αρνητικό ρεκόρ για τις δύο ομάδες στα εύστοχα σουτ εντός παιδιάς αλλά και το χαμηλότερο σκορ φέτος σε ένα δεκάλεπτο -το 7-10 της τρίτης περιόδου- ολοκληρώθηκε ο τρίτος τελικός του πρωταθλήματος ανάμε3σα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΣΕΦ. Εξάλλου ιδιαίτερες ατομικές επιδόσεις σημείωσαν οι Κώστας Παπανικολάου και Ιωάννης Παπαπέτρου, όπως και ο Νίκος Παππάς.

Τα 22 εύστοχα εντός παιδιάς σουτ (22/56) για τον Ολυμπιακό είναι η χαμηλότερη φετινή επίδοσή του σε εντός έδρας παιχνίδι, ενώ ισοφάρισε και τη χαμηλότερη φετινή του επίδοση συνολικά, που ήταν τα 22/57 στην ήττα του στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό Superfoods για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών, ο Ολυμπιακός είχε ένα παραπάνω, τελειώνοντας με 23/64. Επίσης το ένα κλέψιμο είναι αρνητικό ρεκόρ για εντός έδρας παιχνίδι φέτος.

Ανάλογη αρνητική επίδοση και για τον Παναθηναϊκό Superfoods που τελείωσε με 21 εύστοχα εντός παιδιάς σουτ (21/59) ισοφαρίζοντας την αντίστοιχη επίδοσή του (21/61) από τον εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη. Παράλληλα με τα 12 εύστοχα δίποντα ισοφάρισε τη χαμηλότερη φετινή του επίδοση, που ήταν επίσης 12 με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο.

Αρνητικό ρεκόρ σεζόν, είναι και οι 17 πόντοι που σημείωσαν μαζί οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης (σκορ 7-10).

Αυτή ήταν η 150ή ήττα για τον Παναθηναϊκό στην STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 719-150 και ιδιαίτερα στα πλέι οφ 160-61.

* Τις 100 συμμετοχές -όλες με τα χρώματα του Ολυμπιακού- στην STOIXIMAN.GR Basket League συμπλήρωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

* Τις 450 συμμετοχές στην STOIXIMAN.GR Basket League συμπλήρωσε ο Βασίλης Σπανούλης και έγινε ο όγδοος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που φτάνει η ξεπερνά τον συγκεκριμένο αριθμό αγώνων.

* Με τις τέσσερις ασίστ που μοίρασε ο Κώστας Παπανικολάου ξεπέρασε τις 200 στην καριέρα του στη λίγκα, φτάνοντας τις 202 μετά από 181 αγώνες.

* Με τα δύο αμυντικά ριμπάουντ που μάζεψε ο Ντομινίκ Ουότερς συμπλήρωσε τα 100 στην παρουσία του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

* Οι 14 πόντοι που σημείωσε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοσή του ως παίκτης του Ολυμπκακού στο πρωτάθλημα, η κορυφαία όμως στα πλέι οφ.

* Ο Νίκος Παππάς είχε 2/2 ελεύθερες βολές στο ΣΕΦ και με αυτές τις δύο εύστοχες ξεπέρασε τις 500 στην καριέρα του στη λίγκα. Πλέον ο παίκτης του Παναθηναϊκού Superfoods μετρά 501/620 σε 208 αναμετρήσεις.

* Ο Νικ Καλάθης έφτασε τις 679 ασίστ στη λίγκα και «έπιασε» στην 18η θέση των κορυφαίων πασέρ του πρωταθλήματος, τον Γιάννη Σιούτη, ενώ έχει μία λιγότερη από τον (17ο) Χρήστο Χαρίση.

* Ο Κρις Σίνγκλετον συμπλήρωσε τα 200 ριμπάουντ στo φετινό πρωτάθλημα με τα χρώματα του Παναθηναϊκού Superfoods.