Η Εθνική δεν κατάφερε να… ξορκίσει τον κακό δαίμονα της, την Ισπανία, ηττήθηκε στο Πιέρ Μορουά της Λιλ με 73-71 και έμεινε εκτός της πρώτης τετράδας του Ευρωμπάσκετ.

Η «επίσημη αγαπημένη» από μεθαύριο Πέμπτη (17/9) θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 και θα επιδιώξει να αποφύγει την τελευταία, όγδοη θέση, για να προκριθεί στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Η Εθνική δεν ήταν τόσο «σκληρή» στην άμυνα της και παράλληλα έκανε εύκολα το λάθος (7 έναντι 3 της «Φούρια Ρόχα»), ενώ ήταν άστοχη από μακριά σε αντίθεση με τους Ισπανούς (2/9 τρίποντα η ελληνική ομάδα, 5/11 η «Φούρια Ρόχα) με συνέπεια να μην αποκτήσει ποτέ ουσιαστικά τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Η Ισπανία ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Γιουλ και προηγήθηκε με 6-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Η «επίσημη αγαπημένη» βελτιώθηκε αμυντικά, απάντησε με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Βασίλη Σπανούλη και ισορρόπησε την κατάσταση (8-8) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Με τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και βολή του Κουφού, η Εθνική προσπέρασε με 18-17 με 8’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ισπανία, ωστόσο, εκμεταλλευόμενη τις αμυντικές ολιγωρίες και τα λάθη στην επίθεση της «επίσημης αγαπημένης» με σερί 7-0 με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Μίροτιτς, ξέφυγε με 27-20 4’ και 38’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους και με τον Ροντρίγκεθ να συνεργάζεται άψογα με τον Γκασόλ και τον Μίροτιτς να μην αναχαιτίζεται από την ελληνική ομάδα, με 33-25 με 2’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Ξανά με το δίδυμο Ροντρίγκεθ, Γκασόλ η «Φούρια Ρόχα» άνοιξε την διαφορά στους 9 (39-30) 37’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η Εθνική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ενέργεια και ένταση με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει την ώθηση από την άμυνα του. Έτσι άλλαξε η ροή του αγώνα και παρότι η Ισπανία προηγήθηκε με τρίποντο του Ρίμπας με 7 (42-35) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου μέρους, με σερί 11-0 με τρίποντο του Καλάθη, προσπέρασε με 46-42, 5’ και 18’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Γκασόλ με τρίποντο κράτησε «ζωντανή» την Ισπανία (46-45 στο 25’), ενώ η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα, χωρίς, όμως, να καταφέρει να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων λόγω της αστοχίας της σε βολές και τρίποντα.

Με δύο βολές του Ρέγιες η Ισπανία τελείωσε την τρίτη περίοδο σε απόσταση δύο πόντων (57-55). Με τον Ρέγιες να έχει πάρει την… σκυτάλη από τον Γκασόλ, που είχε σκοράρει 25 πόντους μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, και συνολικό σερί 9-0 η «Φούρια Ρόχα» ξέφυγαν με 5 (62-57) λίγο πριν το 33’. Ο Αντετοκούνμπο απάντησε με τρίποντο (62-60) με 6’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η αντεπίθεση της Εθνικής, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια… Οι παίκτες της «επίσημης αγαπημένης» με πολύ κακές επιθέσεις δεν σκόραραν για παραπάνω από τρία λεπτά και η Ισπανία με καλάθι του Ροντρίγκεθ και δύο βολές του Μίροτιτς προηγήθηκε με 66-60 3’ και 33’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Με δύο βολές του Μίροτιτς η «Φούρια Ρόχα» ξέφυγε με 7 (68-61) με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Με καλάθι και τρίποντο του Καλάθη, η Εθνική πλησίασε στους δύο (70-68) αλλά με μόλις 15’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Ροντρίγκεθ με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ισπανία (72-68) 13’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε στον πόντο (72-71) με 4’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Έγινε φάουλ στον Γκασόλ 2,7’’ πριν το τέλος. Ο Ισπανός σέντερ ευστόχησε στην πρώτη βολή (73-71), αστόχησε στην δεύτερη αλλά το σουτ της απελπισίας από το κέντρο του Αντετοκούνμπο ήταν άστοχο.

Διαιτητές: ΛαΜόνικα (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία)

Δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 27, Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10, Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας 3, Ρέγες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8, Μίροτιτς 18.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (5 α.), Καλάθης 14 (7 α.), Περπέρογλου, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (4 α.), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (17 ριμπ.).