Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λαυρίου Megabolt (91-62) στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση του για την STOIXIMAN.GR Basket League παρουσία κοινού στις εξέδρες, με καθοριστικούς παίκτες τους Γιώργο Πρίντεζη (10 πόντοι με 2/3 τρίποντα και 8 ριμπάουντ), Ιωάννη Παπαπέτρου (14 πόντοι με 4/4 τρίποντα) και χάρις στην επιθετική βελτίωση του στο δεύτερο ημίχρονο και το υψηλό ποσοστό του στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (16/28).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων», που επέστρεψαν στις νίκες μετά τις ήττες από την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα και την Μπάμπεργκ για την Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 17-5, 2’ και 20’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Το Λαύριο Megabolt βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Ντι Τζέι Τζόνσον, Γιάννη Κουζέλογλου και μείωσε την διαφορά στους πέντε (22-17) στο 13’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στους τέσσερις (29-25), με 3’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δύο τρίποντα των Παπαπέτρου, Πρίντεζη και επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (35-25), ένα λεπτό αργότερα.Με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Πρίντεζη, ο Ολυ μπιακός προηγήθηκε με 12 (42-30) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με πέντε σερί πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Κώστα Παπανικολάου και νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παπαπέτρου στα δύο τελευταία λεπτά, ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +17 (60-43).

Με δύο τρίποντα των Γιάνις Στρέλνιεκς, Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 21 (66-45) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Το Λαύριο Megabolt με έξι πόντους (τρίποντο και γκολ φάουλ) του Τόνι Μέϊερ, μείωσε στους 15 (68-53), με 6’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και τέσσερις του Χόλις Τόμπσον, ξέφυγαν με 22 (79-57), 3’ και 50’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός σε διάστημα δύο λεπτών πέτυχε τέσσερα σερί τρίποντα (δύο ο Βασίλης Τολιόπουλος και από ένα οι Μάντζαρης, Παπαπέτρου) και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 (91-59) στο 39’.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 35-26, 60-43, 91-62.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Ήρθαμε στο ΣΕΦ έχοντας στο μυαλό μας πιο πολύ να αποδείξουμε πως η πορεία μας στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα δεν είναι τυχαία. Ξέραμε επίσης πως μετά από δύο ήττες ο Ολυμπιακός θα αντιδρούσε. Αυτός ήταν επιπλέον λόγος να φανούμε πιο ανταγωνιστικοί.

Για ένα σημαντικό διάστημα το καταφέραμε, αλλά κυρίως αυτό εξαρτάται από τον αντίπαλο κι ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλύτερος από μας. Ήταν πολύ καλός επιθετικά. Ο,τι του δώσαμε, το πήρε. Το ματς άνοιξε κι ήταν δύσκολο να ακολουθήσουμε. Δεν αλλάζει κάτι σε μας και σκεφτόμαστε το επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ και άλλα ματς που θα καθορίσουν τους στόχους μας. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας».

Για το εάν στην αρχή της σεζόν που κάθονταν στο λιμανι του Λαυρίου κι έπιναν ούζα τους έλεγαν πως την 8η αγωνιστική θα ήταν ισόβαθμοι με τον Ολυμπιακό: «Θα γελάγαμε, είμαστε παρέα στο Λαύριο. Πάντως μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο νομίζαμε πως είχαμε πιει τα ούζα μας έτσι όπως μέναμε κοντά στο σκορ. Τι βιώνουμε θα το καταλάβουμε μετά από χρόνια γιατί τώρα ακόμη το βιώνουμε. Τα παιδιά δεν επαναπαύονται και θέλουν να συνεχίσουν την προσπάθεια».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, μπήκαμε συγκεντρωμένοι, στην επίθεση τρέξαμε αρκετά καλά και είχαμε μια διαφορά πάντα ικανή να μας δώσει άνεση στο παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ήμασταν πολύ καλύτεροι. Να το πω πως είχαμε περισσότερη διάθεση, να το πω μεγαλύτερη ενέργεια. Το πιο σημαντικό είναι ότι ήμασταν πιο αποτελεσματικοί, είχαμε πιο καθαρό μυαλό, καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και στην άμυνα. Σκοράραμε 57 πόντους στο δεύτερο μέρος. Για μένα είναι σημαντικό ότι όλοι όσοι μπήκαν βοήθησαν την ομάδα και όλοι πρόσφεραν. Συγχαρητήρια,  συνεχίζουμε».

Για τη νέα τάξη πραγμάτων στην θέση «τέσσερα» ύστερα από τον τραυματισμό του Δημήτρης Αγραβάνη: «Για τον Τιλί ακόμα ο χρόνος είναι μικρός από τη στιγμή που έκανε την επέμβαση. Έχει ακόμα αρκετό δρόμο να διανύσει. Δυστυχώς χάσαμε τον Αγραβάνη, έναν παίκτη που βοηθάει, έναν παίκτη με εμπειρία παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Στη φάση που βρισκόμαστε και έχοντας τον Ουίλτζερ, όσο περνάει ο καιρός καθημερινά να μπαίνει περισσότερο στην φιλοσοφία του ευρωπαϊκού μπάσκετ και την δική μου, γιατί μέχρι να μάθει χρειάζονταν χρόνος, αλλά ανεβαίνει καθημερινά, θα μείνουμε ως έχουμε. Έχουμε τους παίκτες να καλύψουμε το κενό του Αγραβάνη και όταν επιστρέψει ο Τιλί θα είμαστε ακόμα καλύτερα».

Για τις πολλές και συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις: «Οι πολλές υποχρεώσεις καταπονούν τους παίκτες. Είπα στην αρχική μου τοποθέτηση πως εμπιστεύομαι όλους τους παίκτες μου. Σήμερα είχαμε μεγάλο ροτέισον, κανείς δεν έπαιξε πάνω από 20 λεπτά πλην του Τόμπσον που δεν είχε παίξει πολύ στο Μπάμπεργκ.

Μεσολαβούν Χριστούγεννα και θα έχουμε κάποιες ημέρες ξεκούρασης παρ’ όλα αυτά έχουμε πολλά παιχνίδια και είναι σημαντική η διαχείριση που γίνεται και από τους ίδιους τους παίκτες ακόμα και στις γιορτές. Να ξεκουράζονται, την διατροφή τους, να προσέχουν τους εαυτούς τους, είναι σημαντική για να μπορεί ο οργανισμός να ανταπεξέλθει.

Η κούραση είναι και πνευματική όχι μόνο σωματική. Αυτό δεν είναι εύκολο να είσαι συνέχεια σταθερός στα ψυχικά του αποθέματα. Είμαστε όμως στον Ολυμπιακό, σε μία μεγάλη ομάδα που πρωταγωνιστεί. Είμαστε μέσα στους στόχους μας και παλεύουμε με όλες μας τις δυνάμεις».