Ο Προμηθέας έγινε η τέταρτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League και πλέον θα αντιμετωπίσει -με μειονέκτημα έδρας στη σειρά- το Λαύριο Megabolt. Οι Πατρινοί επικράτησαν στην έδρας τους με 86-58 του Περιστερίου και έκαναν το 2-1. Πρώτο παιχνίδι στην ημιτελική φάση την ερχόμενη Πέμπτη (20/5, 21:00, ΕΡΤ3) στο Κ.Γ. Λαυρίου.

Ο Προμηθέας νίκησε για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση το Περιστέρι ανατρέποντας το 0-1 στο ξεκίνημα της σειράς. Η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε καλύτερη, ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στην επικράτηση που του έδωσε και την πρόκριση. Θα βρεθεί, δε, στην τελική τετράδα της λίγκας για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν.

Ο Μάκης Γιατράς είχε σε πολύ καλή βραδιά τους Δημήτρη Αγραβάνη (21π., 6ριμπ., 2ασ., 2κλ., 2κοψ.) και Μιχάλη Λούντζη (19π., 5ριμπ., 2ασ., 2κλ.) με την ομάδα του να νικά κατά κράτος σε ασίστ (20 έναντι 7), κλεψίματα (11 έναντι 5) και μπλοκς (4 έναντι κανενός), ενώ είχε και τα μισά λάθη (11 έναντι 22).

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου που είχε ένα παραπάνω ριμπάουντ (38-37) ο Τεράν Πέτεγουεϊ είχε 15 πόντους και ο Χόρχε Γκουτιέρεζ 12.

Οι γηπεδούχοι παρότι ήταν άστοχοι από μακρινή απόσταση στο ξεκίνημα του αγώνα, κατάφεραν να προηγηθούν με 12-8 στο πρώτο τετράλεπτο. Με ένα γρήγορο 8-0 όμως το Περιστέρι πήρε εκείνο προβάδισμα με 16-12. Ο Προμηθέας ωστόσο στα επόμενα τριάμισι λεπτά είχε επιμέρους 9-3 κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 21-19.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με το Περιστέρι να προσπερνά εκ νέου με 28-24 στο 14' και με 33-30 δύο λεπτά αργότερα. Ένα νέο 9-0 όμως του Προμηθέα που πήρε σκορ απ' όλους τους παίκτες του παρκέ τον έφερε το +6 (39-33) και με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο (43-37).

Το Περιστέρι βρήκε επτά γρήγορους πόντους με τον Πέτεγουεϊ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Με όπλο την άμυνά τους που τους έδωσε εύκολους πόντους δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι (τρίποντο από τον Γκουτιέρεζ) στα επόμενα οκτώ λεπτά και με επιμέρους 17-3 μετέτρεψαν το 47-44 του 22' σε 64-47 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο ρυθμός του Προμηθέα και στις δύο πλευρές του παρκέ δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Έχοντας περισσότερες λύσεις από τον πάγκο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Στο 33' ο Αγκμπελέσε έκανε το 72-52 ενώ στη συνέχεια και 8 πόντους των αδερφών Αγραβάνη άνοιξε τη διαφορά στο 81-52 στο 36'. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Λούντζης με βολές έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +31, διαμορφώνοντας το 86-55. Το φινάλε βρήκε τον Προμηθέα να επικρατεί με 86-58 και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58.