Ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στον αμυντικό τομέα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, στην σημερινή αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο «Παλατάκι» με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό (69-59). Νίκη που οι παίκτες του «Δικεφάλου» αφιέρωσαν στον Κώστα Χαραλαμπίδη, που χειρουργήθηκε χθες Παρασκευή (28/11) μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στην εκτός έδρας συνάντηση με αντίπαλο την Ζιελόνα Γκούρα για το Eurocup.

Στην παρουσίαση των δύο αντιπάλων πριν την έναρξη της συνάντησης οι παίκτες του «Δικέφαλου» εμφανίστηκαν με μπλουζάκια με τα οποία εύχονταν περαστικά στον αρχηγό της ομάδας τους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (37-31), αλλά στο δεύτερο δέχθηκε μόλις 22 πόντους και έφτασε χωρίς… χτυποκάρδια στην νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με 6 πόντους του Τζούλιαν Βον προηγήθηκε με 11-3 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με τον Αμερικανό σέντερ να συνεχίζει να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 17-10 λίγο πριν το 7’. Οι «σταχυοφόροι», ωστόσο, αντέδρασαν βελτιώθηκαν αμυντικά και με επιμέρους σκορ 8-1, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου πλησίασαν στον πόντο (18-17), πολύ γρήγορα, 30’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με πέντε σερί πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Τζέικ Όντουμ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά (26-19) λίγο μετά το 12’, αλλά ο Πανελευσινιακός με σερί 9-0 με πέντε πόντους του Νίκολα Μάρκοβιτς, προσπέρασε με 28-26 σχεδόν 5’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με πρωταγωνιστές τους Μάρκοβιτς, Νεντ Κοξ και πολύ καλό ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα (5/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 6 (33-27 σχεδόν στο 16’ και 35-29 στο 17). Με την διαφορά στους έξι πόντους για τον Πανελευσινιακό, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο (37-31).

Ο «Δικέφαλος» άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τους Τζέικ Όντουμ, Απόλλων Τσόχλα να πιέζουν τα γκαρντ των φιλοξενουμένων και να δίνουν ενέργεια στην άμυνα και ρυθμό στην ομάδα τους. Με δύο τρίποντα των Μαρκ Κάρτερ, Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 39-39 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του δεύτερου μέρους και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 47-42 1’ και 25’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με νέο τρίποντο του Κάρτερ ο «Δικέφαλος» τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (50-44).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στην άμυνα και με τρία τρίποντα των Κάρτερ, Τσόχλα και Δέδα και επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 13-4, ξέφυγαν με 15 (63-48) 6’ και 34’’ πριν την λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε στην συνέχεια μέχρι το τέλος. Ο Πανελευσινιακός μείωσε μέχρι τους 8 (65-57) σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-37 50-44, 69-59.

Δημήτρης Κουστένης (προπονητής Πανελευσινιακού): «Ξέραμε πως αν θέλαμε να διεκδικήσουμε το ματς, θα έπρεπε να ήμασταν συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες, είχαμε μείον δύο παίκτες και ήμασταν συγκεντρωμένοι για 35 λεπτά. Χάσαμε τα ριμπάουντ, θα έχουμε ένα «πεντάρι» το επόμενο διάστημα και πλέον έχουμε μπροστά μας το ματς με τον ΚΑΟΔ. Ο Μάρει ήταν αδύνατο να μείνει στην ομάδα υπολογίζοντας πως ο αντικαταστάτης του θα ήταν εδώ τις επόμενες μέρες. Δευτέρα ή Τρίτη θα είναι εδώ ο αντικαταστάτης του, είναι διαδικαστικό το θέμα αυτό».

Ευθύμης Τσακαλέρης (μπασκετμπολίστας Πανελευσινιακού): «Περαστικά στον Κώστα Χαραλαμπίδη και μπράβο στον ΠΑΟΚ που κέρδισε δίκαια. Ξεκινήσαμε δυνατά, θα μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλλε τον ρυθμό του και εμείς τώρα κοιτάμε το πώς θα σωθούμε στη κατηγορία».

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είχαμε πει πως η Ελευσίνα θα έρθει εδώ για να παίξει επαγγελματικό μπάσκετ. Αρχίσαμε καλά αλλά μετά είχαμε λάθη απειρίας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλή άμυνα και από ένα σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν εύκολα. Θα πρέπει όμως στο εξής να μην επαναλάβουμε τα λάθη που κάναμε στο τελευταίο παιχνίδι.

Πολλές φορές η ροή του αγώνα δημιουργεί διαφορετικές καταστάσεις. Δεχτήκαμε ένα δίποντο και ένα τρίποντο που θα μπορούσαμε να τα σταματήσουμε. Αμυντικά δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Χαραλαμπίδης μέσα στην ομάδα είναι χρόνια και όλοι τον αισθάνονται οικείο πρόσωπο. Αυτός ο τραυματισμός του δημιουργεί πρόβλημα γιατί όλο με αυτό ασχολούνται.Αυτή την στιγμή θα πρέπει να βρούμε διάφορες καταστάσεις για να καλύψουμε το κενό του. Θα πρέπει να δούμε τις σκέψεις της διοίκησης. Θα βρεθούμε με την διοίκηση για να τα πούμε.

Δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω τα δικαστικά όργανα για την απόφαση για τον αγώνα Άρη – ΠΑΟΚ».

Γιώργος Δέδας (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον Κώστα Χαραλαμπίδη και αυτό είναι ότι λιγότερο μπορώ να πω. Έχουμε να πούμε στον Κώστα πως τον περιμένουμε και θα είναι μαζί μας εδώ στο γήπεδο για να βλέπει. Αρχίσαμε καλά στον αγώνα, μετά χαλαρώσαμε και η Ελευσίνα προηγήθηκε με έξι πόντους. Είπαμε στο ημίχρονο πως αν δεν παίξουμε άμυνα δεν θα νικήσουμε. Τελικά έτσι έγινε και γυρίσαμε το ματς.

Σίγουρα όταν χάνεις σε επηρεάζει αλλά ευτυχώς σήμερα η ομάδα αντεπεξήλθε στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν μια νύχτα που δεν κοιμήθηκε κανείς μετά το ματς με αντίπαλο την Ζιελόνα Γκόρα λόγω τραυματισμού του Χαραλαμπίδη, επίσης ήταν η ήττα από τον Ολυμπιακό και όλοι στράφηκαν κατά της ομάδας δίχως να γίνει τίποτα. Ήταν μια εβδομάδα με μικρά πράγματα που μας δυσκόλεψαν.

Τα 19-20 λεπτά που έπαιζε ο Κώστας θα τα μοιραστούμε οι υπόλοιποι. Σήμερα έπαιξε και ο Μαργαρίτης στην θέση «τρία». Τα λεπτά του Κώστα θα πρέπει να τα αφομοιώσουν οι άλλοι παίκτες όσο το δυνατόν πιο καλά».