Η Εθνική βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με περισσότερες δυνάμεις και λύσεις νίκησε στο Ζάγκρεμπ άνετα την FYROM με 85-65 για την πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ και τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης.

Η «επίσημη αγαπημένη» είχε διακυμάνσεις στην απόδοση της, αλλά στην τελευταία περίοδο επέβαλλε την κυριαρχία της. Αύριο Κυριακή (6/9, 22:00) η Εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την «οικοδέσποινα» του γκρουπ Κροατία.

Η Εθνική ομάδα άρχισε μουδιασμένη την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-1 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων δυόμιση λεπτών της συνάντησης. Ο κόουτς της «επίσημης αγαπημένης» Φώτης Κατσικάρης κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και η Εθνική επέστρεψε στο παρκέ με μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση στην άμυνα. Από την άμυνα έβγαλε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και βρήκε επιθετικό ρυθμό. Με επιμέρους σκορ 18-2 και πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Γιώργο Πρίντεζη προηγήθηκε με 19-9 με 3’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Εθνική προηγήθηκε και με 10 (21-11) 1’ και 24’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε αμυντικά, ενώ στην επίθεση έκανε εύκολα το λάθος και η FYROM με τους Στογιανόφσκι, Κοστόσκι, να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα μείωσε στον πόντο (26-25) λίγο μετά το 14’. Με την είσοδο του Κώστα Σλούκα, η «επίσημη αγαπημένη» βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και βρήκε λύσεις από μακριά στην επίθεση και έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (38-31) με επιμέρους σκορ 12-6.

Η Εθνική πέρασε την μπάλα κοντά στην ρακέτα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με καλάθια των Μπουρούση, Πρίντεζη προηγήθηκε με 8 (44-36) με 7’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Πρίντεζη, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (49-39) 6’ και 17’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η άμυνα, ωστόσο, χαλάρωσε ξανά και χάθηκε ο επιθετικός ρυθμός, με συνέπεια η FYROM να πλησιάσει στους 5 (55-50) με 1’ και 3’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με διείσδυση του Σλούκα και προσπάθεια του Κουφού, σχεδόν με την εκπνοή του δεκαλέπτου, η Εθνική τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +9 (59-50).

Με τρίποντο του Νίκου Ζήση η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε την διαφορά στους 12 (62-50) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου και στα τελευταία πέντε λεπτά κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ της Αρίνα Ζάγκρεμπ, καθώς είχε περισσότερες δυνάμεις και λύσεις από τον αντίπαλο της. Με σερί 12-0… εκτόξευσε την διαφορά στους 22 (79-57) με 2’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία), Πουτένκο (Ρωσία)

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 30-39, 65-85.

ΠΓΔΜ (Σρμπινόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20, Στογιανόσκι Β. 13, Στογιανόσκι Ντ5, Σιμονόφσκι 6, Μλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6, Γκιουρόσκι 3, Χέντρικς 2,  Σαμαρντζίνσκι 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (10ρ), Ζήσης 3, Σπανούλης 10 (5 α), Καλάθης 7 (8 α), Περπέρογλου, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11ρ), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9.