Ο Άρης επικράτησε με δυνατή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς τους Οκάρο Ουάιτ, Τζέρελ ΜακΝίλ και Ντομινίκ Ουότερς της Ολυμπία Λουμπλιάνα (72-60) και προκρίθηκε στον τελικό του 2ου διεθνούς τουρνουά «Nick Galis Cup».

Στον τελικό που θα γίνει την Κυριακή (27/9, 21:00) θα αντιμετωπίσει την Πίναρ Καρσίγιακα, η οποία επιβλήθηκε με 79-61 της Λοκομοτίβ Κουμπάν στον άλλο αποψινό αγώνα.

Την συνάντηση των «κίτρινων» παρακολούθησε το τιμώμενο πρόσωπο του τουρνουά Νίκος Γκάλης από τις εξέδρες του γηπέδου που φέρει το όνομα του.

Ο Άρης έβαλε τις βάσεις της νίκης του στο πρώτο ημίχρονο. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και τον Ουότερς να δίνει τον ρυθμό προηγήθηκε με 16-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η σλοβενική ομάδα αντέδρασε και εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα μείωσε σε 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.Οι «κίτρινοι», ωστόσο, ξέφυγαν και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Αμερικανούς του πρωταγωνιστές δημιούργησε διψήφια διαφορά (44-30 σκορ πρώτου μέρους).

Με τρίποντο του Σλάβεν Τσούπκοβιτς η διαφορά αυξήθηκε στους 17 (47-30) στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και έφτασε τους 18 (67-49) με έξι λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Ολίμπια εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση του Άρη και μείωσε την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-30, 61-47, 72-60.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς 5 (1), Φλιώνης, Γουάιτ 16 (5/6 β., 1/4 διπ., 3/4 τρ.), Ουότερς 10 (6/6 β., 2/5 διπ.), Ζάρας, Χάγκινς 7, Κοέν 9(1), Μούρτος 4, Σίμτσακ 3, ΜακΝίλ 15(7/8 β., 4/7 διπ., 0/2 τρ.).

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ (Ποτότσνικ): Ράιτ 2, Ρούπνικ 11(4/4 β., 2/3 διπ.,1/4 τρ.), Χρόβατ, Μέσιτσεκ, Νίκολιτς 6, Βούτσετιτς 4, Λαπόρνικ 25(2/5 β., 1/1 διπ., 7/11 τρ.), Λέσιτς, Ζάγκορατς 7(1), Μάχκοβιτς 3, Ζάκις 2, Τσάντσαρ.