Με το… αριστερό μπήκε στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε με 87-78 στην παράταση στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις και έχασε το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι»  θέλουν την Παρασκευή (20/4) να ισοφαρίσουν πριν η σειρά μεταφερθεί στο Κάουνας.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα, που τον έφερε μπροστά με διψήφιες διαφορές (23-8 στο 9’ και 23-12 στο δεκάλεπτο), στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και είδε τη Ζαλγκίρις να επιστρέφει στο παιχνίδι.

Επιθετικά ο Ολυμπιακός έμοιαζε μονοδιάστατος με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι και πάλι ο ηγέτης της ελληνικής ομάδας (25 πόντους με 4/6β., 3/6δ., 5/12τρ., 9 ασίστ) όμως ουσιαστικά δεν πήρε βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Πολλοί παίκτες του φάνηκαν επηρεασμένοι από τα προβλήματα που αντιμετώπισαν τις προηγούμενες ημέρες ενώ στη διάρκεια του αγώνα χτύπησε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και «έσφιξε τα δόντια», προκειμένου να αγωνιστεί.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε την ανατροπή της παίρνοντας προβάδισμα με 46-45, όμως ο Ολυμπιακός με ένα σερί 9-0 προσπέρασε με 54-46. Οι Λιθουανοί ισοφάρισαν και πάλι (65-65 στο 35') ενώ μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με τον Μιλάκνις να κάνει με τρίποντο το 69-72. Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 72-72 με δικό του τρίποντο, όμως στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός δεν βρήκε στόχο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις είχε καλύτερο ρυθμό βρήκε σημαντικά σουτ με τους Πάνγκος και Ουλανόβας και έφτασε στην επικράτηση με 87-78 παίρνοντας προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72, 78-87.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Μπράουν, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 25 (5), Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς, Τιλί 3 (1), Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 9 (2), Ρόμπερτς 5, Τόμπσον.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21, Πάνγκος 20 (3), Τουπάν, Ούντριχ 4, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 16 (4), Μίτσιτς 7, Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 5 (1).

* Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Φενέρμπαχτσε με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (10π., 11ριμπ.) επικράτησε με 82-73 της Μπασκόνια.