Στην τρίτη του ήττα στη EuroLeague υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με 88-65 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη για την τέταρτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα της πρώτης περίοδο φάνηκε πώς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα έχει δύσκολο βράδυ και θα πρέπει να κάνει πολλά πράγματα καλά, ώστε να έχει τύχη στη Μαδρίτη. Οι «πράσινοι» δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο ν’ απειλήσουν και αρκέστηκαν ν’ ακολουθούν τους γηπεδούχους. Με 19 λάθη σε αυτό το γήπεδο, ακόμα και το καλό ποσοστό στα τρίποντα (45%) δε μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ο Νταρίλ Μέικον με 18 πόντους και για τη Ρεάλ ο Ταβάρες με 17 και 9 ριμπάουντ.

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά, μετά τη Βιτόρια, ο Δημήτρης Πρίφτης υποχρεώθηκε να καλέσει τάιμ άουτ πολύ γρήγορα (πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά στο ματς), αφού η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του WiZink Center. Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» προσπαθούσε ν’ αφυπνίσει τους παίκτες του αλλά στην πρώτη περίοδο δε μπορούσε να βρει λύσεις ειδικά στο αμυντικό κομμάτι με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 12 πόντους διαφορά (30-18) χάρη στους 12 πόντους του Αλμπέρο Αμπάλδε. Το επιθετικό πρόβλημα των «πράσινων» δε βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Για την ακρίβεια έγινε χειρότερο αφού χρειάστηκε περίπου εξήμισι λεπτά για να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Αποτέλεσμα ήταν η Ρεάλ να προηγηθεί με 35-18 στο 16'. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους πάντως, η κατάσταση έφτιαξε κάπως για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια, μειώνοντας στους 12 (42-30).

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά πράγματα αφού οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν τους επέτρεπαν ν’ αντεπιτεθούν. Η Ρεάλ μπορεί να μην έφτανε στο καλάθι με την ευκολία της πρώτης περιόδου, παρόλα αυτά διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-50). Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο επιμέρους σκορ (20-20), όπως συνέβη και στο δεύτερο δεκάλεπτο (12-12).

Η προσπάθεια του «τριφυλλιού» να διεκδικήσει κάτι καλό στην τελευταία περίοδο έπεφτε στο κενό αφού οι γηπεδούχοι τιμωρούσαν κάθε αμυντικό λάθος από τα 6.75, πότε με τον Γιουλ πότε με τον Φερνάντεθ που έφερε ξανά τη διαφορά στους 17 (74-57) στο 35’. Η συνέχεια ήταν τυπικά διαδικασία με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με 88-61 στο 38’, κάνοντας 26-11 επιμέρους σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς - Γκος 4, Κοζέρ 8 (1), Ερτέλ 3, Φερνάντεθ 6 (2), Αμπάλδε 16 (3), Χάνγκα, Αλοθέν, Πουαριέ 10, Ταβάρες 17, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 14, Τέιλορ 4.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 10 (2), Μέικον 18 (2), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 6 (2), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος.