Η κυριαρχία του Ηρακλή στην τελευταία περίοδο είχε ως αποτέλεσμα να επικρατήσει της Λάρισας με 70-55 στο κλειστό της Νεάπολης για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League και να πάρει την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Ο Ντάγκλας με 22 πόντους (9 ριμπάουντ) και ο Αγραβάνης με 13 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Από τη Λάρισα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάρας με 11 πόντους.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-0 στο 3’, ακολούθησαν όμως εννέα αγωνιστικά λεπτά που δεν πέτυχε πόντο. Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός, απέκτησε καλό ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση έκανε γρήγορα την ανατροπή (19-7 στο 10'). Ο Γιώργος Φίλλιος μαζί με τον Τόνι Ντάγκλας βοήθησαν τον Ηρακλή να κάνει την αντεπίθεσή του και να ανακτήσει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (28-30).

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που ανέλαβε δράση ο Τόνι Ντάγκλας, η ποιότητα του οποίου ξεχώριζε με διαφορά στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 14-2 στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 56-44 στο 36’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ντάγκλας και κάπου εκεί έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού η Λάρισα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ του Γηραιού να φτάσει στο 28-13. Ο πολύπειρος γκαρντ καθοδήγησε τους φιλοξενούμενους μαζί με τον Τζέρι Λιντς στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια ο Ηρακλής να πάρει την πρώτη του νίκη στη Stoiximan Basket League. Μία νίκη έχει και η Λάρισα μετά από πέντε αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70.