Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup το Περιστέρι Vitabiotics καθώς έχασε στην παράταση από τον Τσμόκι Μινσκ στη Λευκορωσία με 87-85. Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή επιστρέφοντας από το -18 ωστόσο είχαν κακή επιλογή τόσο στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου -που θα μπορούσε να τους δώσει στη νίκη- αλλά και στο τέλος της παράτασης με αποτέλεσμα να αρχίσουν με το αριστερό στον όμιλο.

Η ελληνική ομάδα παρά το καλό της ξεκίνημα στον αγώνα (11-17 στο 6') είδε τους γηπεδούχους πολύ γρήγορα να κλείνουν τη διαφορά και να παίρνουν το προβάδισμα. Μάλιστα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 49-40. Η κυριαρχία των παικτών της Τσμόκι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας να προηγηθούν ακόμη και με 18 πόντους με το σκορ να γίνεται 68-50 στο 28'.

Σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η αντεπίθεση του Περιστερίου Vitabiotics. Βελτιώνοντας την άμυνά του και με επιθετική αιχμή τον Πέτεγουεϊ, οι «κυανοκίτρινοι» έτρεξαν σερί 15-0 μετατρέποντας το 70-54 σε 70-69 στο 36'. Το Περιστέρι δέχθηκε το πρώτο καλάθι στο δεκάλεπτο στα 3:41 για το φινάλε, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε ολοκλήρωσε την ανατροπή του προσπερνώντας με 76-75 με γκολ φάουλ του Πέτεγουεϊ. Η Τσμόκι ισοφάρισε σε 77-77 στα 27'' με το Περιστέρι να έχει επίθεση, όμως να σπαταλά τον χρόνο και να κάνει τρίποντο που ήταν άστοχο με τον Πέτεγουεϊ.

Στην παράταση η ελληνική ομάδα κατάφερε και πάλι να πάρει προβάδισμα με τον Μπράουν να κάνει το 83-85 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Οι γηπεδούχοι όμως προσπέρασαν με 87-85 με την τελευταία επίθεση 18'' να πηγαίνει στο Περιστέρι Vitabiotics. Και πάλι όμως η επίθεση δεν «βγήκε» το τρίποντο του ΜακΚρί δεν βρήκε στόχο και η Τσμόκι πήρε τη νίκη με 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, 87-85.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Βεργκούν): Μπελιάνκου 13 (2). Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παραλίου, Τραστσινέτσκι 7 (1), Νόντου 2, Ερνάντεζ 10, Γιάνκοβιτς 8 (1), Σταμπρούσκι, Άπσοου 14, Ουόρνερ 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Μανωλόπουλος): Μπράουν 14, Κατσίβελης 4, ΜακΚρί 14, Πέτεγουεϊ 20 (3), Σαλούστρος 5 (1), Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2), Μωραΐτης 4, Μορεϊρά 5.