Ο Ιωνικός  Hellenic Coin πήρε τη νίκη με 86-85 στην παράταση κόντρα στον Κολοσσό H Hotels για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πήρε την πρόκριση, όπως και η ομάδα της Ρόδου για τα πλέι οφ. Οι Νικαιώτες τερμάτισαν στην 8η θέση και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ενώ οι Ροδίτες είναι 7οι και θα παίξουν με το Λαύριο Megabolt.

Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με 77-69 ωστόσο στα τελευταία δυόμισι λεπτά της κανονικής περιόδου έμεινε δίχως πόντο. Ο Κολοσσός μείωσε και στο φινάλε με 3/3 βολές του Άρτις ισοφάρισε σε 77-77 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 82-85 στο 44' με τρίποντο του Άρτις. Ο Μαυροκεφαλίδης με βολές μείωσε σε 84-85 ενώ στην τελευταία του επίθεση ο Ιωνικός Hellenic Coin σκόραρε με τον Πρίτζετ για το 86-85. Ο Κολοσσός H Hotels είχε την τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Άντριτς αστόχησε και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην παρουσία τους στην Stoiximan Basket League.

O Ιωνικός Hellenic Coin είχε μπει καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς προβάδοσμα στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να τον βρίσκει να προηγείται με 23-16. Στο 14' ο Τολιόπουλος με γκολ φάουλ έστειλε την ομάδα του στο +9 κάνοντας το σκοτ 32-23 ωστόσο ο Κολοσσός H Hotels ροκάνισε τη διαφορά και λίγο πριν από το ημίχρονο μείωσε σε 38-37.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα που έφτασε και σε διψήφια επίπεδα όταν ο Χόλογουλε έγραψε το 54-43 στο 24', ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 62-54. Αυτό το προβάδισμα το διατήρησαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι και το 38' όταν ο Μουχαγμίν Μουσταφά έκανε το 77-69 και πριν ακολουθήσει το 8-0 του Κολοσσού H Hotels.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16 πόντους και ο Σαγίντ Πριτζέτ με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ενώ για την ομάδα της Ρόδου ο Θοδωρής Ζάρας είχε 24 πόντους και ο Κερέμ Καντέρ 14 και 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77, 86-85.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα πάρα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Νομίζω ότι οι λεπτομέρειες στο τέλος έκριναν το παιχνίδια. Κάποιες χαμένες βολές, μία προσωπική άμυνα. Παρ’ όλα αυτά είμαι πάρα πολύ περήφανος για την προσπάθεια των παικτών σε όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Εμείς τώρα πρέπει να βάλουμε νέους στόχους για τη σειρά των αγώνων που έρχεται με το Λαύριο, να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι και να διεκδικήσουμε ο,τι μας ανήκει. Κάτι τελευταίο. Θα ήθελα εκ μέρους του staff να αφιερώσω όλη την προσπάθεια ως τώρα στον φίλο μας, τον κύριο Γιαννίκο Κουγιό».

Άγγελος Τσίκληρας (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Πριν πω οτιδήποτε, θέλω να αφιερώσω τη σημερινή μας νίκη και πρόκριση στα play-offs στον Μάριο Γιώτη, που τραυματίστηκε πριν από λίγες μέρες και θα χειρουργηθεί αύριο. Οι σκέψεις μας είναι μαζί του και τον περιμένουμε πίσω πιο δυνατό.

Θέλω να ευχαριστήσω τους δύο προηγούμενους προπονητές της ομάδας, τον κ. Στέργιο Κουφό και τον κ. Βαγγέλη Αγγέλου, τη διοίκηση για την εμπιστοσύνη και φυσικά τους παίκτες μου. Προσπαθήσαμε αυτές τις μέρες να βρούμε κίνητρο και σήμερα τα έδωσαν όλα.

Τώρα θέλουμε να απολαύσουμε την σειρά των play-offs με τον Παναθηναϊκό».