Με 26 πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη ο Προμηθέας επικράτησε 82-77 του Περιστερίου Vitabiotics στο «Δ.Τόφαλος» για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League κι έφτασε τις εννέα νίκες στο Πρωτάθλημα.

Οι καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία οδήγησαν την πατρινή ομάδα στην επικράτηση με 19 ασίστ και κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη. Από τους φιλοξενούμενους από 13 πόντους είχαν Μωραΐτης και Κόζι.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση κι έφτασε γρήγορα στο +10 (16-6 στο 8'). Μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα όμως, το Περιστέρι ανέκαμψε και επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρία σερί τρίποντα με Στίβεν Γκρέι, Γκλεν Κόζι και Δημήτρη Μωραΐτη, μαζεύοντας τη διαφορά στους τρεις (18-15) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έφτασαν μέχρι το +5 (29-34 στο 17'), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να αποτελεί το αντίβαρο από την απέναντι πλευρά. Παρά την εξαιρετική του απόδοση οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο ημίχρονο (37-38).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό και πρηγήθηκαν με 11 πόντους διαφορά (55-44 στο 27'). Με… όπλο το περιφερειακό σουτ, το Περιστέρι πλησίασε στο σουτ (58-55 στο 31'), υποχρεώνοντας τον Ηλία Ζούρο να βάλει τις φωνές στους παίκτες του και να τους κάνει έντονες παρατηρήσεις.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση να μην νιώθουν ασφαλείς. Χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Τόμας Γκιέλο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν κι έφεραν το ματς σε ισορροπία (74-74) με 1'42'' για το τέλος. Έξι σερί πόντοι από τα χέρια του Κέντρικ Ρέι και του Τράβις Σίμπσον σε μερικά δευτερόλεπτα δημιούργησαν το νέο προβάδισμα του Προμηθέα που έφτασε στην επικράτηση και διατηρήθηκε ψηλά στη βαθμολογία της Stoiximan Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77.