Δεν τα κατάφερε στην Ολλανδία ο Ηρακλής καθώς ηττήθηκε με 71-63 από τη Λέιντεν στη πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup για το πέμπτο γκρουπ. Για τον Γηραιό που δε πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Μίντγκααρντ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-16 αλλά ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκόρ 8-2 μείωσε (25-24), στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπως έτσι εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, ωστόσο αυτή τη φορά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου βελτίωσαν την άμυνα τους και με ένα σερί 12-0 πήραν το προβάδισμα με 38-35 και σε θέση οδηγού πήγαν στο ημίχρονο (38-37).

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και να έχουν άσχημα ποσοστά. Καμιά από τις δυο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και οι γηπεδούχοι είχαν ένα προβάδισμα δυο πόντων, 53-51 στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις στην επίθεση μένοντας δίχως σκορ στο πρώτο τρίλεπτο. Κατάφερε, ωστόσο, να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 37’, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 65-63. Σ’ εκείνο το σημείο, η Λέιντεν σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους και μπήκε με προβάδισμα 70-63 στα δυο τελευταία λεπτά και κάπου εκεί έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη αφού ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

Λέιντεν (Χάμινκ): Ντε Γιονγκ 8, Μίντγκααρντ 17 (10 ριμπάουντ), Μικαλάουσκας 10, Βαν Μπρι 10 (2), Βέρβερς 2, Μπούβκνεχτ 5. Νταν 11, Τουμπούτις 8 (2).

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 13, Ντάνιελς 1, Ντάγκλας 11, Παπαδάκης 5 (1), Τέρνερ 6 (1), Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 6, Λίντς 10 (10 ριμπάουντ), Τέιλορ, Γούλριτζ 11.