Σε «χορταστική» αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της τυπικά γηπεδούχου στο ΟΑΚΑ ΑΕΚ με 105-94 για το αθηναϊκό ντέρμπι της τελευταίας (22ης) αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλό ρυθμό και ήταν πολύ εύστοχοι. Τελείωσαν την συνάντηση με 20/33 δίποντα και 15/28 τρίποντα, ενώ πήραν 5 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από την Ένωση. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Μάριο Χεζόνια που σκόραρε 22 πόντους με 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Τον Κροάτη φόργουορντ ακολούθησε σε απόδοση ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 4/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Μπεν Μπεντίλ πέτυχε 14 πόντους με 5/6 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 13 πόντους και ο Σέλβιν Μακ, που ήταν ο πέμπτος παίκτης των «πρασίνων» με διψήφιο αριθμό πόντων, σκόραρε 11 με 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ.

Από την Ένωση ο Νίκος Γκίκας σκόραρε 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/4 τρίποντα, ενώ έδωσε και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 9-0 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετέτρεψε το 57-54 σε 66-54 στο 25’ και με επιμέρους σκορ 8-2 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (84-68), με 50’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα των Χεζόνια, Χάουαρντ Σαντ Ρος και ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (92-72 στο 32’).

Η ΑΕΚ περιόρισε στην συνέχεια το εύρος της διαφοράς και με τρίποντο του Μέικον η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με νίκη εννέα πόντων του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104.