Προβάδισμα με 2-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς νίκησε με 94-83 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και χρειάζεται ακόμα μία νίκη, ώστε να προκριθεί στους τελικούς ενώ η Ένωση θα παλέψει για την ισοφάριση στο τέταρτο ματς. Επόμενη αναμέτρηση την Τετάρτη (26/5, 20:00-ΕΡΤ3) στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Από τους «πράσινους» ξεχώρισαν ο Ντίνος Μήτογλου με 23 πόντους (4/6 τρίπ.), Μάριο Χεζόνια με 20 και ο Μπεν Μπεντίλ με 17 ενώ από την ΑΕΚ ο Μορέιρα σταμάτησε στους 21 και ο Ματ Λοτζέσκι είχε 16. Το "τριφύλλι" τελείωσε το ματς με 21 ασίστ και μόλις έξι λάθη.

Oι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν το δικό τους χωρίς να επιρέπουν το εύκολο καλάθι στον αντίπαλο. Γι’ αυτό άλλωστε το σκορ ήταν χαμηλό στη διάρκεια της πρώτης περιόδου, εκεί όπου οι «πράσινοι» βρήκαν τη λύση στο πρόσωπο του Μάριο Χεζόνια. Με δικό του κάρφωμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (20-10) στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Κροάτη φόργουορντ να φτάνει πολύ γρήγορα τους 12 πόντους, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ πλήρωνε την αστοχία της. Ο Νταρίλ Μέικον αποτελούσε πηγή κινδύνου για την άμυνα του «τριφυλλιού» που ανταποκρινόταν με συνέπεια στον τρίτο ημιτελικό των playoffs, ωστόσο όταν η Ένωση επιχείρησε ν’ αντεπιτεθεί οι παίκτες του Όντεντ Κάτας είχαν την απάντηση από τα 6.75 εκτελώντας με πολύ καλά ποσοστά (45%), κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγούνται με 50-37.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πιο αποφασιστικοί στις επιθετικές τους επιλογές και με τον Ματ Λοτζέσκι να βρίσκει λύσεις από τα 6.75, η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει (57-52) κάνοντας επιμέρους σκορ 15-7 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν σημείο αναφοράς για την Ένωση που προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, δύο τρίποντα του Χεζόνια κι ένα του Μήτογλου εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (78-62). Τα ποσοστά του «τριφυλλιού» ήταν πολύ υψηλά από την περιφέρεια, κάτι το οποίο δυσκόλευε την προσπάθεια της ΑΕΚ να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Παρόλα αυτά, οι παίκτες της Ένωσης δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και απάντησαν με επιμέρους σκορ 21-8 μειώνοντας στους τρεις (86-83) στο 38’. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε λύσεις στην επίθεση ενώ οι «κιτρινόμαυροι» δεν βρήκαν ξανά το δρόμο προς το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 12(2), Χεζόνια 20(4), Γουάιτ 5, Σαντ Ρος 4, Μπρέι, Μποχωρίδης 1, Όγκαστ, Μήτογλου 23 (4), Μπεντίλ 17(3).

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 21, Μέικον 13(1), Ματσιούλις 14(3), Γιάνκοβιτς, Λοτζέσκι 16(5), Κατσίβελης 3(1), Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 3(1), Γόντικας 6, Γκίκας 2, Μόουζες 2.

Όντεντ Κάτας (Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ): «Όπως μπορείτε να δείτε, το τέλος του παιχνιδιού ήταν σκληρό. Όπως και στα δύο πρώτα ματς, ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο, με 10, 12, 13 πόντους. Όμως, πρέπει να μάθουμε πώς να ελέγχουμε το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο. Σε γενικές γραμμές, πιστεύω ότι κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα τις περισσότερες φορές. Μου άρεσε η νοοτροπία των παικτών και η ενέργειά τους. Η ΑΕΚ έβαλε μερικά μεγάλα σουτ, έχει έμπειρους παίκτες και γνωρίζει πώς να παίζει σε τέτοιες καταστάσεις. Όμως, δείξαμε χαρακτήρα. Τελειώσαμε τον αγώνα με 21 ασίστ και 6 λάθη, σε αντίθεση με τα πρώτα δύο ματς. Παράλληλα, πήραμε 15 επιθετικά ριμπάουντ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και επιθετικοί, μου άρεσε αυτό. Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα στον τέταρτο αγώνα, πρέπει να τελειώσουμε τη δουλειά».

Βαγγέλης Αγγέλου (ΑΕΚ): «Αυτό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, ετοιμαζόμαστε για το τέταρτο ματς. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να το ελέγξουμε. Το κομμάτι των κατοχών στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να το ελέγξουμε. Δεχτήκαμε 13 πόντους από λάθη και 9 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Όμως, δεν μου αρέσει να μιλάω για τη στατιστική. Συνεχίζουμε...»