Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης ηττήθηκαν στη Γαλλία από τη Μονακό με 75-63, στο πρώτο παιχνίδι των Μονεγάσκων στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα.

Η ελληνική ομάδα ήταν ιδιαίτερα άστοχη από μακρινή απόσταση καθώς τελείωσε με 4/20 τρίποντα (είχε 2/18 λίγο πριν από το φινάλε) ενώ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να προσπεράσει με τους γηπεδούχους να χτίζουν και να συντηρούν διψήφια διαφορά πόντων από τις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τελειώνει το παιχνίδι με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Γιώργο Παπαγιάννη με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ωστόσο παίκτες όπως ο Κέντρικ Πέρι και ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμειναν μακριά από τον καλό τους επιθετικά εαυτό έχοντας 0/10 και 0/7 σουτ εντός παιδιάς, αντίστοιχα.

Για τη Μονακό που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντζουσιτς με 17π. ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Μάικ Τζέιμς πέτυχε τους πρώτους ιστορικούς πόντους της ομάδας του στη διοργάνωση.

Ένα μικρό σερί 6-0 έφερε τη Μονακό μπροστά σκορ με 15-7 στο 4’ ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-15. Η διαφορά ανέβηκε, στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφια επίπεδα με τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με 38-28. Στο 25' ο Τζέιμς έκανε το σκορ 48-33 με τους «πράσινους» να μειώνουν με τον Φλόιντ σε 56-44 στο τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν καλύτερο ρυθμό στο τελευταίο μέρος του αγώνα και ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο +22 (75-53) τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Το 10-0 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ μετρίασε την έκταση του τελικού αποτελέσματος καθώς μείωσε σε 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 10 (2), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10, Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (4), Χολ 10, Τζέιμς 11 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 8 (11 ριμπ.), Παπαπέτρου 16, Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8, Νέντοβιτς, Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).