Το Λαύριο Megabolt ολοκλήρωσε την ανατροπή και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη νίκησε (81-74) σε τρίτη διαδοχική αναμέτρηση τον Προμηθέα, μετέτρεψε το 0-2 σε 3-2 και πλέον θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, έχοντας μειονέκτημα έδρας. Από την πλευρά της η ομάδα της Πάτρας θα συναντήσει την ΑΕΚ στη σειρά για την τρίτη θέση.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές και ένταση, το Λαύριο Megabolt έχτισε διψήφιες διαφορές, ο Προμηθέας επέστρεψε και στο φινάλε προσπάθησε να κάνει την ανατροπή όταν μείωσε από 77-67 σε 77-74, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα και σφράγισαν τη νίκη πρόκριση.

Ο Γκλεν Κόζι με 21 πόντους, ο Τάισον Κάρτερ με 14 πόντους και ο Βασίλης Μουράτος με 13 πόντους ήταν  οι πρώτοι σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμα τον Πέτρο Γερομιχαλό με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Προμηθέα που ήταν και πάλι άστοχος από μακρινή απόσταση (36/17 τρίποντα) ο Τζίαν Κλαβέλ τελείωσε με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τζέριαν Γκραντ με 17 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει επτά πόντους και τον Τζεράι Γκραντ άλλους πέντε, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 12-10 έπειτα από έξι λεπτά αγώνα.  Στο επόμενο τετράλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι και το Λαύριο Megabolt με σερί 8-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 18-12.

Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 11-0 με τον Κόζι να κάνει το 21-12 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου όμως ένα σερί αυτή τη φορά του Προμηθέα, 7-0 έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (21-19). Ο Αγκμπελέσε στο 15 μείωσε σε 28-27 με το Λαύριο Megabolt όμως να ανοίγει και πάλι τη διαφορά (33-27) και στο 18' να ξεφεύγει με 35-31. Ένα νέο 5-0 του Προμηθέα τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ με 35-36 αλλά το Λαύριο Megabolt ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 40-36.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε, με το Λαύριο Megabolt να ανοίγει τη διαφορά σε εκείνο το σημείο και να φτάνει στο 23' στο +11 (49-38). Η αντίδραση όμως των Πατρινών ήταν γρήγορη. Μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά ο Προμηθέας έτρεξε επιμέρους σκορ 17-4 -με τους γηπεδούχους να σκοράρουν εντός παιδιάς μόλις ένα τρίποντο με τον Μουράτο- και ανέτρεψε πλήρως την εικόνα καθώς προσπέρασε 53-55 στο 28'.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου ενώ το διεύρυναν στης αρχές της τέταρτης περιόδου καθώς στο 34' προηγήθηκαν με 65-60. Ο Προμηθέας δίχως τον Δ. Αγραβάνη που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, έψαξε σκορ κοντά στο καλάθι, όμως  το Λαύριο Megabolt διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και στα μέσα του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 72-62 με τα τρίποντα των Κόζι και Κάρτερ.

Ένα νέο τρίποντο του Κόζι έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +11 (75-64), ενώ ο Κάρτερ στα 1:35 για το τέλος έγραψε το 77-67. Κλαβέλ και Τζέριαν Γκραντ μείωσαν σε 77-71 στα 1:13 πριν από το τέλος, στα 1:01 ο Μουράτος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ είχε 0/2 βολές και στην εξέλιξη ο Τζέριαν Γκραντ έκλεψε στα 57'' και κέρδισε το φάουλ μειώνοντας σε 77-73 με 2/2 βολές. Στα 49'' ο Τζέριαν Γκραντ έκλεψε και πάλι την μπάλα από τον Ντέιβις και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Κόζι. Ο Γ. Αγραβάνης με 1/2 βολές μείωσε σε 77-74 όμως στα 46'' ο Τζέριαν Γκραντ έκανε βήματα. Το κάρφωμα του Ντιαλό στα 40'' έκανε το 79-74 και στη συνέχεια ο Μουράτος έκανε στοπ στον Γιαννόπουλο. Ο Ντιαλό ήταν εκείνος που έγραψε το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74.