Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 93-86 στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική, με την οποία ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι της Δευτέρα και ήταν ανταγωνιστική απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στη δεύτερη θέση μειονεκτώντας στην ισοβαθμία με την Μπαρτσελόνα.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ολοκλήρωσε τη σεζόν με ρεκόρ 11-23 και τερμάρτισε στη 16η θέση της βαθμολογίας.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να προσπεράσει με 17-16 με τρίποντο του Γουάιτ στο 8'. Ωστόσο ο Φόιγκτμαν με 11 σερί πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 27-19.

Οι πρωταθλητές Ελλάδα μείωσαν εκ νέου (35-31 στο 14') όμως ένα επιμέρους 14-2 της ΤΣΣΚΑ την έφερε στο +16 (49-33) στοι 18 και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διψήφια διαφορά (49-39).

Ο Λούντμπεργκ έδωσε λύσεις στους Ρώσους στην τρίτη περίοδο για να μπορέσουν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και να κλείσουν το δεκάλεπτο με 74-61.

Δύο σερί τρίποντα του Μήτογλου έφεραν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο -6 (79-73) στο 32' ωστόσο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι με 84-73 και έφτασε στη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 19 (3), Χίλιαρντ 7 (1), Ούκοφ 3 (1), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 7 (1), Φόιγκτμαν 15 (1), Κλάιμπερν 18 (3), Σενγκέλια 11, Κουρμπάνοφ 5 (1), Έρικ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 12 (2), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Νέντοβιτς 10 (2), Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2), Μπεντίλ 8 (2), Σαντ Ρος 11 (3).