«Έσπασε» το πλεονέκτημα έδρας του Προμηθέα το Περιστέρι και πήρε την πρώτη νίκη στη μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Stoiximan Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 83-66 στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, έκανε το 1-0 και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να βρεθεί στα ημιτελικά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή (14/5, 20:00, ΕΡΤ3) στο «Ανδ. Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο έχτισαν διψήφιες διαφορές ενώ βρήκαν τις λύσεις όταν ο Παρομηθέας μείωσε σε 66-71 στο 36' να τρέχουν σερί 12-0 ως το φινάλε και να φτάσουν στην πρώτη νίκη.

Παίκτης κλειδί στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης καθώς με τρία δικά του τρίποντα το Περιστέρι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου τελείωσαν το παιχνίδι με 63,5% στα δίποντα (24/38) και 37% στα τρίποντα (9/24) ενώ είχαν έξι παραπάνω ριμπάουντ (36-30) και εννέα περισσότερες ασίστ (20-11). Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος από μακρινή απόσταση καθώς είχε μόλις 3/22 τρίποντα ενώ σούταρε με 55% (20/36) στα δίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους και ακόμα 7 ριμπάουντ. Ο Τρε ΜακΛίν τελείωσε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Δημήτρης Αγραβάνης, Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ είχαν από 15 πόντους για το σύνολο του Μάκη Γιατρά.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 9-3 μετά από τριάμισι αγωνιστικά λεπτά, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν γρήγορα ένα σερί 8-0 προσπερνώντας με 11-9. Στο 7' προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 με τρίποντο του Κρόκετ (13-20) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 24-19.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 28-28 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου όμως το Περιστέρι βρίσκοντας ρυθμό στην άμυνά του κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με τον Φορντ να διαμορφώνει στο 18' το 30-39, ενώ με αυτή τη διαφορά πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (34-43).

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους με το Περιστέρι να βρίσκει επιθετικές λύσεις να έχει απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια του Προμηθέα να πλησιάσει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη και του Τζέριαν Γκραντ μείωσαν σε 49-55 και ένα λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 53-57 με τον Τζεράι Γκραντ.

Το τρίποντο του ΜακΛίν κράτησε τους «κυανοκίτρινους» σε απόσταση ασφαλείας (53-60) για να αναλάβει στη συνέχεια ο Μάντζαρης. Ο διεθνής γκαρντ είχε 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου συντηρώντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και κάνοντας το σκορ 57-69. Ο Προμηθέας ανέβασε την άμυνά του, προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό και είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει στο επόμενο δίλεπτο επιμέρους 9-2 με το οποίο μείωσε σε 66-71 στο 36'. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ηρέμησαν στο τάιμ άουτ που ακολούθησε, υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε άστοχα σουτ και εν τέλει τους άφησαν δίχως πόντο ως και το φινάλε φτάνοντας έτσι στη νίκη με 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83.