Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ του Basketball Champions League θα συνεχίσει ο Άρης, καθώς μετά από την εντός έδρας ήττα του από τους Φράπορτ Σκαϊλάινερς με 64-58 θα ολοκληρώσει την πρώτη φάση είτε τρίτος είτε τέταρτος.

Οι «κίτρινοι»  που είχαν εξασφαλίσει την παρουσία τους στην επόμενη φάση χρειάζονταν τη νίκη ώστε να μείνουν «ζωντανοί» στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που υπό προϋποθέσεις θα τους εξασφάλιζε την πρόκριση απευθείας στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ. Πλέον οι Θεσσαλονικείς ανεξαρτήτου αποτελέσματος την τελευταία αγωνιστική θα τερματίσουν τέταροι καθώς μειονεκτούν σε πιθανή ισοβαθμία με τη Νίμπουρκ (νίκησε τη Μονακό).

Ο Άρης «πλήρωσε» επί της ουσίας τα πολλά (21) λάθη που έκαναν οι παίκτες του αλλά και την αστοχία έξω από τα 6,75μ. καθώς τελείωσε με 4/20 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν καόμα και στο +9 (19-10) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, οι «κίτρινοι» προσπέρασαν με 30-20 όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το +10 ως το φινάλε του ημιχρόνου με τη γερμανική ομάδα να ροκανίζει τη διαφορά και εν τέλει να μειώνει στο 36-34 του ημιχρόνου.

Ένα σερί 8-0 της Φρανκφούρτης στα μέσα της τρίτης περιόδου την έφερε μπροστά στο σκορ με 39-48 (στο 24') με τον Άρη όμως να βρίσκει αντίδραση και να μειώνει στους τρεις πόντους. Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου  ο Άρης σκόραρε μόλις ένα καλάθι μέσα σε 6 αγωνιστικά λεπτά με τους φιλοξενούμενους τα προσπερνούν με 49-57 και ουσιαστικά να βάζουν τις βάσεις για τη νίκης τους καθώς ο Άρης δεν κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά περισσότερο από τους τέσσερις πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-34, 47-51, 58-64

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 13 (1), Τζένκινς 2, Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 9 (1), Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 11, Ντραγκίσεβιτς 2.

ΣΚΑΪΛΑΪΝΕΡΣ (Χέρμπερτ): Βον 19 (2), Ίνγκλις 19 (3), Χαφ 5 (1), Μερζ, Ιλζχόφερ, Ρόμπερτσον 5 (1), Μόρισον 5, Σιλντς 5 (1), Κίελ 6 (1).