Με καλάθι του Ουίλ Κάμινγκς μετά από διείσδυση 2’’ πριν την λήξη του αγώνα, ο Άρης νίκησε στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο την ΑΕΚ (77-76) και προκρίθηκε από τον πρώτο ημιτελικό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου.

Ο αντίπαλος των «κίτρινων» στον τελικό θα αναδειχθεί από τον δεύτερο ημιτελικό που θα γίνει μεθαύριο Δευτέρα (16/1, 19:00) στο ΣΕΦ με αντιπάλους τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό Superfoods.

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν συγκλονιστικός και είχε πρωταγωνιστή τον Κάμινγκς, ο οποίος πέτυχε τους 10 τελευταίους πόντους του Άρη στην συνάντηση με δύο τρίποντα. Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης προκρίνονται για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου μετά το 2014, ενώ έχουν κατακτήσει οκτώ φορές το τρόπαιο.

Ο Άρης άρχισε τον αγώνα με πολύ ενέργεια στην άμυνα και καλό ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με 23-10, 2’ και 50’’ πριν την λήξη της πρώτης περίοδου, με οκτώ πόντους του Έρικ Μπάκνερ και τρία τρίποντα από τους Μάικλ Τζένκινς, Κάμινγς και Βλάντο Γιάνκοβιτς. Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το 12’, που προηγήθηκαν με 32-22 με συνολικά 6/6 τρίποντα.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη και ένα καλάθι του Μάικλ Ντίξον μείωσε σε 32-29 με 6’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο τρίποντα του Ντίξον η Ένωση πλησίασε ακόμη περισσότερο στον πόντο (40-39), 2’ και 38’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Άρης απάντησε με τρίποντο του Τζένκινς και τρεις πόντους του Κάμινγκς και ξέφυγε με 46-40 με 1’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με καλάθι του Ντόνι ΜακΓκραθ και δύο βολές του Ντίξον, η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι (46-44) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, στον οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 8/11 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε καλύτερα και με με σερί 12-0 σε διάστημα τρεισίμιση λεπτών με δύο τρίποντα των Ντίξον, ΜακΓκραθ, ξέφυγε με 58-50, 4’ και 17’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Άρης αντέδρασε με την σειρά του και με δύο καλάθια του Βασίλη Σίμτσακ και γκολ φάουλ του Βασίλη Καββαδά πλησίασε στον πόντο (58-57), με 2’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περίοδου. Με δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς (το πρώτο με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό) στα τελευταία 1’ και 9’’, οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης ισοφάρισαν σε 61-61, που ήταν το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου.

O Άρης προσπέρασε με 64-61με τρίποντο του Τζένκινς στα πρώτα 45’’ της τέταρτης περιόδου. Με καλάθι του Τσιμενέλου Ελονού και γκολ φάουλ του Ρόκο Λένι Ούκιτς, η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα (69-67) με 4’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του ημιτελικού. Με τρίποντο του Ντίξον, η Ένωση προηγήθηκε με τρεις (72-69), 3’ και 12’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης ισοφάρισαν σε 72-72 με τρίποντο του Κάμινγκς λίγο μετά το 37’, αλλά o ΜακΓκραθ με σουτ από πλάγια θέση έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (74-72), με 2’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Με νέο τρίποντο ο Κάμινγκς ο Άρης προηγήθηκε με 75-74, 29’’ πριν την λήξη του ημιτελικού. Με 8’’ να απομένουν για το τέλος ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με λέι απ μετά από διείσδυση έδωσε προβάδισμα στην Ένωση (76-75), αλλά ο αγώνας κρίθηκε από τον Κάμινγκς που ευστόχησε στην δική του προσπάθεια από διείσδυση 2’’ πριν την λήξη του ημιτελικού και έδωσε την νίκη και την πρόκριση στους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης (77-76).

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Παναγιώτου.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 20 (3), Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9 (1), Ντραγκίτσεβιτς 4, Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 3 (1), Ζάρας 3 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 4, Καββαδάς 5.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10 (1), Μιλόσεβιτς, Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 2, Μακ Γκραθ 11 (2), Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8 (2), Χαριτόπουλος, Ντίξον 23 (5), Τσαλμπούρης.