Η υπόθεση τετράδα και πλεονέκτημα έδρας παραμένει εφικτός στόχος για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Οι πρωταθλητές πέρασαν νικηφόρα από το Τελ Αβίβ με 76-75 επί της Μακάμπι και με τις 17 νίκες, ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση, με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Πρόσωπο του αγώνα για τους «πράσινους» ήταν ο Μάικ Τζέιμς που σημείωσε το νικητήριο καλάθι στα 5’’ για το φινάλε ενώ νωρίτερα στα 45’’ είχε δώσει και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό Superfoods (με 72-74). Ενδιάμεσα η Μακάμπι είχε πάρει προσωρινά το προβάδισμα όταν ο Παππάς έκανε λάθος μετά από ριμπάουντ και ο Ρολ με εύστοχο τρίποντο είχε κάνει το 75-74.

Η ελληνική ομάδα παρότι στην πρώτη περίοδο κατάφερε να χτίσει μια διαφορά επτά πόντων (7-14 στο 5’) είδε τη Μακάμπι να ανατρέπει το σκορ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα έφτασε στο +11 όταν στο 17’ ο Ντιμπαρτολομένο με εύστοχο τρίποντο έκανε το 39-28. Ο Παναθηναϊκός Superfoods  αντέδρασε αλλά το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την «ομάδα του λαού» στο 41-35.

Στο 27’ ο Παναθηναϊκός Superfoods βρέθηκε πίσω στο σκορ με 54-49, όμως τρέχοντας ένα γρήγορο 7-0 προσπέρασε στο σκορ (54-56) μετά από περίπου ένα ημίχρονο. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν σταθερά κοντά σκορ και στο 37’ ο Παππάς έδωσε και πάλι προβάδισμα ενώ ο Βουγιούκας με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 67-70. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Κέιν ισοφάρισε σε 72-72 για να ακολουθήσουν τα δύο καλάθι του Τζέιμς, με εκείνο στα 5’’ να είναι και το νικητήριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 58-56, 75-76

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 8, Ρολ 8 (2), Κέιν 19 (1), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Κόουλ 14 (1), Μπόλντεν 2, Παραχούσκι 3, Τζάκσον 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2 τρ., 10 ριμπ.), Ρίβερς, Τζέιμς 27 (2), Πέιν, Παππάς 6, Γκιστ 3, Βουγιούκας 16, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο.