Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε μετά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου στο παρκέ της Χαλκίδας, έφτασε με άνεση στην νίκη επί της Κύμης Seajets (90-72) και τελείωσε πρώτος και αήττητος τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Τους «ερυθρόλευκους» στο ξέσπασμα τους στην τέταρτη περίοδο οδήγησε ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος με 17 πόντους με 5/8 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών και αναδείχθηκε MVP του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League. Από τους γηπεδούχους εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Τζόρνταν Μόργκαν με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ. Όπως εντυπωσιακό είναι το ποσοστό 56% (14/25) στα τρίποντα με το οποίο τελείωσε τον αγώνα η ομάδα του Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τον προερχόμενο από τραυματισμό στους προσαγωγούς Βασίλη Σπανούλη, προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα 1’ και 13’’ της συνάντησης με τρίποντο του Λοτζέσκι και πέντε πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, αλλά η Κύμη Seajets με έξι πόντους του Μόργκαν και τρίποντο του Σλάβεν Τσούπκοβιτς προσπέρασε με 11-10 λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς.Με νέο τρίποντο του Τσούπκοβιτς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 17-13 στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» (24-23) με φόλοου του Λοτζέσκι και μια βολή του Ιωάννη Παπαπέτρου στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Με δύο σερί τρίποντα των Γιάννη Αθηναίου, Έρικ Γκριν και γκολ φάουλ του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 39-30, με 4’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Κύμη Seajets με τον Μόργκαν να κάνει καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο (20 πόντοι), και τρίποντο του Μουχάμεντ Ελ-Αμίν ισοφάρισε σε 45-45, 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα στο δεύτερο μέρος και με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Πρίντεζη, ξέφυγαν με 57-50, με 4’ και 16’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Λοτζέσκι, Ντομινίκ Ουότερς (που έκανε το ντεμπούτο του στην STOIXIMAN.GR Basket League με την φανέλα της ομάδας του Πειραιά) και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (71-59), 1’ και 34’’ μετά την έναρξη της περιόδου.

Με σερί 11-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Πρίντεζη, σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λοτζέσκι και ένα ακόμη τρίποντο, του Βαγγέλη Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 21 (89-68), 2’ και 5’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τον Ολυμπιακό. Λίγο νωρίτερα, 2’ και 19’’ πριν το τέλος, αποχώρησε για τον πάγκο τραυματίας («γύρισε» o αριστερός αστράγαλος του) ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Συμφωνώ πως δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι, κυρίως αμυντικά δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Η επίθεση ήταν καλή σε όλο το ματς, αμυντικά όμως, ήμασταν χαλαροί, η Κύμη είναι καλή επιθετικά ομάδα, έχει έμπειρους ξένους και καλούς σκόρερ που αν τους αφήσεις μπορούν να σου κάνουν τη ζημιά. Και αυτό έγινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε 13 και 14 πόντους στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ιδίως βρήκαμε επιθετικό ρυθμό. Συγχαρητήρια στην Κύμη για την εικόνα της, για την ατμόσφαιρα που υπάρχει στο γήπεδο, είναι ένα γήπεδο που ο κόσμος χαίρεται να βλέπει το μπάσκετ και βοηθάει να γίνεται το παιχνίδι σε σωστές συνθήκες. Συγχαρητήρια επίσης στον ΕΣΑΚΕ για την πρωτοβουλία με την εκστρατεία “Καλάθια Αγάπης”. Το μπάσκετ δείχνει ευαισθησία και είναι πάντα κοντά στην κοινωνία».

Βαγγέλης Μάντζαρης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Διαφορετικά πρόσωπα, κυρίως αμυντικά. Όταν δέχεσαι 45 πόντους, κάτι φταίει και κάτι δεν κάνεις καλά. Στα αποδυτήρια ότι δεν πρέπει να δείξουμε αυτή την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και το κάναμε πράξη στο παρκέ».

Βασίλης Μπρατσιάκος (προπονητής Κύμης Seajets): «Νομίζω πως ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί στα 30 λεπτά του ματς.  Ξέραμε ότι οι αντίπαλοι μας θα είναι κουρασμένοι, είχαν σημαντικό ματς την Παρασκευή, έχουν άλλα δύο εξίσου  σημαντικά ματς μέσα στην εβδομάδα, ενώ προφύλαξαν και τον Σπανούλη.

Εκμεταλλευτήκαμε αυτό το γεγονός στο ξεκίνημα του ματς, είχαμε και πολύ ενέργεια στην επίθεση και πετύχαμε εύκολους πόντους. Στην άμυνα, έστω και αν παίζαμε με μία από μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης με έναν σπουδαίο προπονητή, δεν είμασταν αυτοί που είχαμε σχεδιάσει, αφού δεχτήκαμε 46 πόντους στο ημίχρονο. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι από το πρώτο ημίχρονο είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντέξαμε για περίπου 8 λεπτά, από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του, επέβαλε τον ρυθμό του και εμείς  δυσκολευτήκαμε πολύ να βρούμε τον δρόμο προς το καλάθι. Νομίζω ότι είναι δίκαιη πέρα για πέρα η νίκη του Ολυμπιακού. Στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι για την αρχή του δευτέρου γύρου. Έχουμε πολύ σημαντικά ματς για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία.

Θέλω να συγχαρώ τον Δήμο Χαλκιδέων, τον ΕΣΑΚΕ, την  STOIXIMAN.GR, την ομάδα μου την Κύμη , τον Ολυμπιακό και όλους όσους πήραν μέρος ώστε να γίνει η συλλογή τροφίμων και η εκδήλωση που έγινε στο ημίχρονο για το Basket Αγάπης. Οι πράξεις αλληλοβοήθειας είναι σημαντικές και είμαστε υποχρεωμένοι να γίνουμε αρωγοί τέτοιων προσπαθειών. Δεύτερον θέλω να πω ότι είναι το μοναδικό παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην ομάδα χωρίς τον πρόεδρο μας τον Αλέξανδρο Θεοδώρου, ο οποίος τις τελευταίες ημέρες «παλεύει» με τα χιόνια στην Κύμη.

Θα ήθελα επίσης  να στείλω  ένα μήνυμα στον κόσμο της Κύμης, που για πρώτη φορά δεν ήταν στο πλάι μας σε εντός έδρας ματς της ομάδας μας, ότι η σκέψη μας είναι μαζί τους, τους υποστηρίζουμε όσο μπορούμε και εύχομαι το πρόβλημα με τα χιόνια να λυθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται».

Παναγιώτης Κατράνας (μπασκετμπολίστας Κύμης Seajets): «Εγώ δεν θα μιλήσω πολύ για το παιχνίδι, θα πω απλά ότι η ομάδα μας  πάλεψε απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια τους αυτή.

Θέλω να πω ότι έχουμε συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια να έχουμε στο πλευρό μας τους φιλάθλους μας από την Κύμη, ότι έχει καταφέρει αυτά τα χρόνια η ομάδα μας το έχει καταφέρει με αυτούς τους ανθρώπους μαζί της σε όλα τα γήπεδα. Δυστυχώς σήμερα δεν καταφέραμε να έχουμε μαζί μας τον φίλαθλο κόσμο που έρχεται από την Κύμη, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που έχουν πλήξει τις τελευταίες ημέρες την περιοχή.

Μας κακοφάνηκε που δεν τους είχαμε μαζί μας, όπως δεν είχαμε μαζί μας και τον πρόεδρο μας Αλέξανδρο Θεοδώρου,  ο οποίος επίσης βρίσκεται αποκλεισμένος από την κακοκαιρία. Θέλουμε να εκφράσουμε τη συμπαράσταση μας σε όλους τους κατοίκους της Κύμης. Η σκέψη μας είναι μαζί τους και τους αφιερώνουμε την προσπάθεια που κάναμε σήμερα, θα  θέλαμε πολύ να τους την αφιερώσουμε και μια τεράστια νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Τώρα κοιτάζουμε το ματς με το Λαύριο, θα δώσουμε και την ψυχή μας σε αυτό το ματς. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και του εύχομαι καλή συνέχεια».