Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που αλλάζοντας πρόσωπο από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, έφτασε στην επικράτηση με 86-51 κόντρα στα Τρίκαλα BC Aries, για την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες (Σπανούλης, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Τιλί) δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο άδειο ΣΕΦ με τους φιλοξενούμενους να στέκονται εξαιρετικά ως και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μάλιστα στο 22' προσπέρασαν στο σκορ με 36-33 για να ακολουθήσει όμως ένα επιμέρους 51-10 από τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε μέχρι και με 84-46 λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα. Είναι δε χαρακτηριστικό πως σε 16:30 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς!

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που τελείωσε έχοντας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασιστ συγκεντρώνοντας 32 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κοντά στο σκορ με διαδοχικά τρίποντα του Βασιλειάδη (15-15 στο 7') αλλά τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-17. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις εννέα πόντους και στο φινάλε να χάνουν το μικρό προβάδισμα που είχαν στο σκορ, καθώς οι Θεσσαλοί με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου κατάφεραν να προσπεράσουν με 31-29, πριν ο Ολυμπιακός ισοφαρίσει σε 31-31  που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Τρικάλων ανέκτησε το προβάδισμα με τον Τζόουνς να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το σκορ 33-36 στο 22'. Ένα λεπτό αργότερα ο Τέγιτς έδωσε νέο προβάδισμα (38-39) αλλά κάπου εκεί άρχισε το ξέσπασμα του Ολυμπιακού. Με σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και εξαιρετική άμυνα που δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εντός παιδιάς ως το τέλος της περιόδου (είχαν 4 πόντους από βολές) οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 (57-43). Τα Τρίκαλα BC Aries σκόραραν με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 31:30 (59-46) και ξαναδέχτηκαν καλάθι μετά από 8 αγωνιστικά λεπτά όταν ο Τζόουνς μείωσε σε 84-49 στα 29'' για το τέλος. Ενδιάμεσα ο Ολυμπιακός είχε τρέξει ένα σερί 25-0 σφραγίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

Κώστας Μέξας (προπονητής Τρικάλων BC Aries): «Ήταν μια ευκαιρία για εμάς το σημερινό παιχνίδι να δούμε κάποια πράγματα. Τον τελευταίο καιρό δουλεύουμε πολύ και προσπαθούμε να βρεθούμε όλοι μαζί μέσα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Για εικοσιπέντε λεπτά ήμασταν αρκετές στιγμές προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά η εικόνα μας στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά ήταν αποκαρδιωτική. Το χειρότερο είναι η νοοτροπία και ο τρόπος που διαχειριστήκαμε το παιχνίδι όταν αυτό στράβωσε. Είναι κάτι που μας απασχολεί και πρέπει να συζητήσουμε με τα παιδιά. Πρέπει να δούμε τον αγώνα και να καταλάβουμε γιατί παρουσιαστήκαμε έτσι στο τέλος. Πραγματικά ήταν ντροπή.

Δεν τρέφουμε αυταπάτες ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό, παρότι μέχρι το εικοσιπέντε ήμασταν κοντά. Οι ψηλοί μας φορτώθηκαν με φάουλ νωρίς. Όμως, από το να κερδίσεις τον Ολυμπιακό μέχρι την εικόνα που παρουσιάσαμε υπάρχει μεγάλη απόσταση και είναι κάτι που δεν θα περάσει έτσι. Και αυτό γιατί τώρα 'χτίζουμε' την ταυτότητα της ομάδας και κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν όσο είναι νωρίς ακόμα.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στην Ελλάδα και την Ευρώπη και όσο γίνεται μακριά από τραυματισμούς. Εύχομαι να βρεθούν όλοι μαζί και να βγάλει ο Ολυμπιακός στο παρκέ όλες τις αγωνιστικές προοπτικές που έχει στο παιχνίδι του»

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Όπως είναι προφανές δεν μπορώ να είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδα μου καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Δεν είχαμε συγκέντρωση και κάναμε εύκολα λάθη κυρίως στην επίθεση. Κάναμε βεβιασμένες επιθέσεις, δεν είχαμε υπομονή και καθαρό μυαλό. Κολλήσαμε επιθετικά. Στην άμυνα δεν μπορώ να πω πως δεν ήμασταν καλοί, δεχθήκαμε 31 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά μπορούσαμε να είμαστε και καλύτεροι.

Στο δεύτερο μέρος παίξαμε το μπάσκετ του πρέπει, με συγκέντρωση πάνω από όλα. Χτίσαμε πάνω σε αυτό και φτάσαμε εύκολα στη νίκη. Κρατάμε τα θετικά του δεύτερου ημιχρόνου και πρέπει να βελτιωθούμε στο αρνητικό κομμάτι και αναφέρομαι σε αυτό τις συγκέντρωσης. Πήραμε ελεύθερα σουτ που δεν μπήκαν λόγω έλλειψης συγκέντρωσης.

Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις άδειο το γήπεδο. Οι άδειες εξέδρες δεν βοηθούν ούτε το άθλημα και είναι αρνητικό και για όλους όσοι αγωνίζονται».