Οριστικά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας θα τερματίσει ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του στο Αμπντί Ιπεκτσί της Κωνσταντινούπολης από την Αναντολού Έφες με 77-69 για την προτελευταία (29η) αγωνιστική. Οι δύο αντίπαλοι αναμένεται να συναντηθούν στα πλέι οφ, καθώς μετά την νίκη της η τουρκική ομάδα το πιθανότερο είναι να τερματίσει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα με δύο καλάθια του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκαν με 10-2 στα πρώτα 4’ και 25’’ της αναμέτρησης. Η Αναντολού Έφες αντέδρασε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με την είσοδο του Τόμας Ερτέλ που άλλαξε τον ρυθμό, αντεπιτέθηκε και με επιμέρους σκορ 20-5 με οκτώ πόντους του Γάλλου πόιντ γκαρντ, τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με 30-17 στο τρίτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με την σειρά του και με τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Έρικ Γκριν, Ντομινίκ Ουότερς και Σπανούλη, πλησίασε στους 4 (32-28) με 4’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα επτά πόντων της Αναντολού Έφες (43-36) ύστερα από το δεύτερο τρίποντο του Τζέισον Γκρέϊντζερ στον αγώνα.Οι πρωταθλητές Ελλάδας άρχισαν το δεύτερο ημιχρόνο με δύο σερί καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη και μείωσαν στους 3 (43-40) στο 21’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0, που ολοκληρώθηκε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπράντον Πολ και ξέφυγαν με 48-40 στο 23’. Η Αναντολού Έφες προηγήθηκε και με 10 (52-42) ύστερα από καλάθι του Τσετίν Οσμάν, 5’ και 55’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα στο +8 (58-50).

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη και δύο του Ιωάννη Παπαπέτρου και πλησίασε στο καλάθι (60-58) με 7’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Σε εκείνο το σημείο, λάθη του και σερί 6-0 με δύο καλάθια του Πολ, έδωσαν την δυνατότητα στην τουρκική ομάδα να ξεφύγει με 66-58, 5’ και 49’’ πριν την λήξη του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν μέχρι τους 5 πόντους (70-65 στο 37’ και 72-67 με 2’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης), αλλά η Αναντολού Έφες με τρίποντο του Τάϊλερ Χόνεϊκατ και καλάθι του Μπράιν Ντάνστον πήρε τη νίκη (77-67).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ EΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 11 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Μπαλμπάϊ, Μπράουν 9, Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7 (2), Ερτέλ 18, Μουτάφ, Πολ 11 (1), Ντάνστον 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 5 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 11 (1/6 τριπ., 10 α.), Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: