Στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League συνεχίζει να βρίσκεται ο ΠΑΟΚ που για την 11η αγωνιστική επικράτησε στη Θεσσαλονίκη της γαλλικής Σαλόν με 90-81, φτάνοντας έτσι στο 5-6.

Παρά τις απουσίες του (Κόνιαρης, Μαργαρίτης) ο ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε πλήρως στο γρήγορο ρυθμό των Γάλλων που το μόνο που κατάφεραν ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να έχουν τον πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Η ελληνική ομάδα είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Λάκι Τζόουνς που με συμπαραστάτες τους Θοδωρή Ζάρα και Λίνο Χρυσικόπουλο έφτασε στη νίκη που τη διατηρεί σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα, ενώ στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές έχει να παίξει με ομάδες που βρίσκονται εκεί.

Παρότι ο ΠΑΟΚ άρχισε πιο δυνατά το παιχνίδι (15-6 και 24-15) οι Γάλλοι κατάφεραν να το ισορροπήσουν (24-22 στο δεκάλεπτο) και να παραμείνουν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο «δικέφαλος» είχε σταθερά το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο με 48-42, παρότι οι Γάλλοι είχαν πλησιάσει σε 43-42 στο 19'.

Οι παίκτες της Σαλόν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και στο 25' ισοφάρισαν σε 52-52 έχοντας ως εκείνο το σημείο οκτώ εύστοχα τρίποντα, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό προσπέρασε μα 56-62 στο 28'. Ένα σερί όμως 8-0 του ΠΑΟΚ του έδωσε το προβάδισμα με 63-62 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τελευταία περίοδο με τη Σαλόν να ισοφαρίζει σε 73-73 στο 35' με τον Φαρ. Δύο τρίποντα του Τζόουνς, άλλο ένα του Χρυσικόπουλου και ένα λέι απ του Ζάρα διαμόρφωσαν ένα σερί 11-0 για τον ΠΑΟΚ που στο 37' πέρασε μπροστά με 84-73. Οι Γάλλοι πλησίασαν ως και το 86-80 όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στην επικράτηση με 90-81 που τον φέρνει ισόβαθμοι με τη Σαλόν.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (2), Κρουμπάλι 13, Τσόχλας, Ζάρας 19 (4), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 2, Τζάκσον 5, Γκος 6 (1), Τζόουνς 22 (3).

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Χάρις 13 (3), Ρόζενφελντ 4 (1), Ενζουλί 6 (1), Ντόρσι 7 (1), Ζιλέ 7 (1), Καμαρά 9, Φαρ 10 (1), Ζελαμπάλ 11 (2), Πινό 14 (4).