Παρότι έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στο σύνολο των αναμετρήσεων του με τον Απόλλωνα Carna έχοντας 23 νίκες σε σύνολο 32 αγώνων στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, ο Άρης αντιμετωπίζει παραδοσιακά δυσκολίες στην Πάτρα εκεί όπου η «ζυγαριά» γέρνει προς τους γηπεδούχους με οχτώ νίκες έναντι επτά της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Η ιστορία αυτών των αγώνων στην Αχαϊκή πρωτεύουσα άρχισε με τον Άρη να μετράει τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες χάνοντας μόνο σε παιχνίδι πλέι οφ του 1995 με 80-79 (Παπαπέτρου 21 – Κινγκ 21). Ακολούθησε όμως ένα σερί πέντε νικών του Απόλλωνα Carna που άρχισε την περίοδο 1996-1997 με το 75-65 (Βούκτσεβιτς 18 – Σάκλφορντ 15) και ολοκληρώθηκε την περίοδο 2004-2005 –αφού μεσολάβησε η πενταετής απουσία των Πατρινών από την κατηγορία- με 78-72 (Λιαδέλης 22 – Μεσεριάκοφ 19).

Ο Άρης έκανε το 2/2 στη διετία 2005-2007 με 79-58 (Ουίλκινσον 16) και 86-67 (Καστλ 20) και από το 2012 όταν και ο Απόλλων Carna επανήλθε στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, έχει το προβάδισμα με δύο νίκες σε τρεις αγώνες. Νίκησε την περίοδο 2012-2013 με 64-53 (ΜακΚόλουμ 15) και στην περσινή σεζόν με 76-60 (Ελ-Αμίν 20) ενώ ενδιάμεσα για την περίοδο 2013-2014 ο Βεζένκοφ με 23 πόντους οδήγησε τους «κίτρινους» στο 78-76.

Κονσέρτο για «πολυβόλα»

Ήταν 18 Μαρτίου 1995 σχεδόν 21 χρόνια πριν, όταν σημειώθηκε ρεκόρ επίτευξης πόντων και για τις δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία δύο εκ των σπουδαιότερων ξένων σκόρερ που πέρασαν από την Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Άντριου Γκέιζ σημείωσε περισσότερους από τους μισούς πόντους του Απόλλωνα Carna αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για να τον οδηγήσουν στη νίκη. Ο Άρης επικράτησε με 87-82 έχοντας στον πάγκο του τον Σούλη Μαρκόπουλο –ο Κώστας Πετρόπουλος ήταν σε εκείνο των γηπεδούχων- παρότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αυστραλό που σημείωσε 42 πόντους με 14/14 βολές, 5/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα! Το αντίπαλο δέος για τον Γκέιζ ήταν ο Τόνι Ουάιτ με 28 πόντους, 10/10 βολές, 6/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA

*Ένα επιθετικό ριμπάουντ ψάχνει ο Τόνι Γουντς για να συμπληρώσει τα 100 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

*Επτά ριμπάουντ μακριά από τα 100 είναι ο Τόνι Μέιερ

*Τρία επιθετικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Νίκο Αργυρόπουλο από τα 100 στην καριέρα του στην κατηγορία.

ΑΡΗΣ

*50 παιχνίδια στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα συμπληρώσει ο Τζαμέλ Χάγκινς. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε ντεμπούτο στις 12 Οκτωβρίου 2014 στο νικηφόρο εκτός έδρας παιχνίδι του Κολοσσού H Hotels κόντρα στον Πανιώνιο με 92-76.

*Ένας πόντος θα είναι αρκετός για τον Σπύρο Μούρτο προκειμένου να φτάσει τους 500 στην κατηγορία.

*Τρία εύστοχα δίποντα μακριά από τα 400 στην καριέρα του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα βρίσκεται ο Βασίλης Σίμτσακ.