Μετά από 16 χρόνια η Εθνική ομάδα θα είναι και πάλι παρούσα στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Η Ελλάδα επικράτησε με 80-69 στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά, επί της Κροατίας, και θα βρίσκεται τον επόμενο μήνα στους Αγώνες στο Παρίσι.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αντετοκούνμπο (23π., 8 ριμπ), Νικ Καλάθη (14π., 11 ας., 5 ριμπ.) και Γιώργο Παπαγιάννη (19π. με 5/8 τριπ.) η Ελλάδα έβαλε τις βάσεις στα μέσα της δεύτερης περιόδου, άνοιξε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και... άντεξε σε ένα πολύ σκληρό τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας έτσι τη νίκη και την πρόκριση.

Απέναντι στους καλά διαβασμένους Κροάτες με την άμυνά τους προσαρμοσμένη στον Αντετοκούνμπο και προφυλάσσοντας τη ρακέτα, η Ελλάδα άργησε να βρει ρυθμό, ωστόσο δεν επέτρεψε και στους αντιπάλους της να μπορέσουν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο Παπαγιάννης πήρε όλα τα σουτ που του έδωσε η άμυνα ζώνης δίνοντας σημαντικές λύσεις στην επίθεση με την Ελλάδα να χτίζει στη δεύτερη περίοδο μια μικρή αλλά σταθερή διαφορά. Οι Κροάτες επέστρεψαν από το 33-40 (μείωσαν σε 39-40) όμως η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (39-45) και συντήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Με τον Νικ Καλάθη να είναι... παντού σε άμυνα και επίθεση, και τον Αντετοκούνμπο να έχει βρει τα πατήματά του και τους χώρους του, η Εθνική μας άνοιξε τη διαφορά φθάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (50-60) την οποία διατήρησε ως και το τέλος του δεκαλέπτου (53-66). Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό. Για ένα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο όμως η Ελλάδα συντήρησε τη διαφορά ασφαλείας ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6, Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (3 τρίπ., 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (5), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (1), Μήτογλου 2.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4, Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (1), Σάριτς 14 (2 τρίπ., 12 ριμπ.), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (12 ριμπ), Νάκιτς.