Το 12ο Κύπελλο Eλλάδας και το τρίτο συνεχόμενο κατέκτησε Ολυμπιακός, με Φαλ και Ράιτ να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση ενώ από τον Παναθηναϊκό ΑΚΤOR ξεχώρισε ο Μήτογλου.

Με πολλές μάχες και χαμηλό σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR να παίρνει προβάδισμα με 10-4, έπειτα από καλάθι του Λεσόρ. Σ΄εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση του στην άμυνα, οδηγώντας σε λάθη τους «πράσινους» και απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2, με συνέπεια να περάσει μπροστά με 16-12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Με χαμηλό σχήμα και τον Μήτογλου στο «5» ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR προσπέρασε ξανά με 19-16. Την ίδια στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν εύστοχο σουτ από τα 6.75 μετά από 12 προσπάθειες. Μετά από 18 λεπτά ο Ολυμπιακός ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο με τον Γουόκαπ για να μπει μπροστά με 27-24. Στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 30-25, με πρώτο σκόρερ τον Φαλ και μόλις 1/14 από τα 6.75. Οι «πράσινοι» που δεν έπαιρναν λύσεις από τον Ναν, είχαν τον Γκραντ με 8 πόντους και μόλις 2/10 τρίποντα.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η τρίτη περίοδος με τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις με τον Ντίνο Μήτογλου που ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα και τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με +8 (47-39), έπειτα από καλάθι του Κώστα Παπανικολάου στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Σταδιακά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβαζαν τη διαφορά που έφτασε τους 13 (59-46) στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με Ράιτ και Πετρούσεφ να δίνουν πολύτιμες λύσεις και τους παίκτες του Αταμάν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Κάπου εκεί η υπόθεση τίτλος έλαβε τέλος αφού στο υπόλοιπο ματς οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την απόσταση που δημιούργησαν.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69